Čo znamená, keď sa príjmy z príležitostných činností nezdaňujú do výšky 500 eur?

Zodpovedané
14. mar 2022

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na moju otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Nie je úplne jasné, čo znamená toto:
"príjmy z príležitostných činností sa nezdaňujú do výšky 500 eur (podľa § 9 ods. 1 písm. g) zákona o dani z príjmov)."

Popri práci chcem skúsiť podnikať. Aktuálne moje výdavky predstavujú niekoľko tisíc eur na kúpu materiálu. Predpokladám, že ešte dlhšie obdobie budem v strate, ak by som niečo zarobila, nakúpila by som opäť materiál.

Čiže, kým nedosiahnem zisk 500 eur, nemám povinnosť zakladať živnosť?

Keď napríklad môj zisk bude 501 eur, ale znovu kúpim materiál, takže zisk nebudem mať reálne žiadny?

Je to takto v poriadku, pre rozbeh podnikania?

Alebo aj keď vykazujem reálne stratu, treba si živnosť založiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

zákon o dani z príjmov v znení v § 9 ods. 1 písm. g) určuje, ktoré príjmy sú oslobodené od dane.
príjmy v zmysle § 6 ods. 3
príjmy v zmysle § 8 ods. 1 písm. a) príjmy z príležitostných činností

Nájdete napr.:
https://www.autora.sk/zz/2003/595/#paragraf-9.o...
https://www.autora.sk/zz/2003/595/#paragraf-8.o...

Príjmom z príležitostnej činnosti je iba taký príjem, ktorý plynie fyzickej osobe bez zmluvne dohodnutých podmienok a či vyplácajúci daňovník nie je právnickou osobou alebo fyzickou osobou s príjmami podľa § 6. Nemusí ísť iba o písomne uzatvorenú zmluvu, pretože zmluva môže byť uzatvorená aj ústne. Teda, ak sa s niekým dopredu už na niečom dohodnete, nejde o príležitostný príjem. Zároveň príležitostný príjem je potrebné chápať tak, že sa jedná nie o pravidelný príjem.

Ak je príjem pravidelný – poskytovateľ by sa mal registrovať ako podnikateľ. Podľa Obchodného zákonníka sa podnikaním rozumie “sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku”. Nerozhoduje suma príjmu, ale pravidelnosť a hlavne cieľ. Osoba, ktorá túto podmienku spĺňa, by sa mala stať minimálne SZČO. Vo Vašom prípade máte zámer jasný. Aj v prípade straty v prvých rokoch činnosti.

Prikladám aj link, kde Finančná správa zverejnila dostupný materiál.
https://www.financnasprava.sk/sk/pre-media/novi...

Citujem z nej:
Fyzickej osobe plynie príjem z príležitostnej činnosti vtedy, ak sa sama rozhodne vykonať určitú činnosť, a to bez zmluvne dohodnutej povinnosti, ktorú by jej určila alebo prikázala iná osoba. Je to napr. príjem z príležitostnej činnosti ako je zber lesných plodov, odvoz nepotrebného papiera do zberných surovín, pokosenie trávy susedovi a pod.

S pozdravom

S prianím pekného dňa,
Lenka