Kedy najneskôr musím otehotnieť, aby mi bola schválená materská dávka?

Zodpovedané
13. máj 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať na ochrannú lehotu pred materskou. Pracovný pomer mi skončil 14.12.2023, teda 270 odrobených dní mám. S priateľom sa pokúšame o bábätko.

Do ktorého dňa by bolo dobré nanejskôr otehotnieť, aby mi bola materská schválená?

Termín pôrodu sa ráta od prvého dňa posledného menzesu?

Spadala by som s tými týždňami do ochrannej lehoty?

Ďakujem

Dobrý deň,

ochranná lehota pokiaľ prvý deň 42. týždňa pred dňom pôrodu spadá do obdobia 180 dní odo dňa zániku posledného nemocenského poistenia, je 8 mesiacov. Ochranná lehota plynie od 40. týždňa pred stanoveným dňom pôrodu.

Výpočet ochrannej lehoty som riešila v otázke pri ktorej bol uvedený predpokladný termín pôrodu a uviedla som postup, ako si vypočítať či je ešte v ochrannej lehote.
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Ale zjednodušene, pokiaľ otehotniete do pol roka (to je tých 180 dní) od ukončenia nemocenského poistenia (skončenia pracovného pomeru), tak budete v ochrannej lehote. Po pol roku ochranná lehota zanikne.

S prianím pekného dňa,
Lenka