Mám nárok na materské a tehotenský príspevok?

Zodpovedané
21. apr 2024

Dobrý deň,

od roku 2020 do 8/2023 som poberala opatrovateľský príspevok a od 1.9.2023 pracujem do 31.1.2024. Pracujem na 0,6 úväzok a od februára pravdepodobne do augusta pracujem na 0,8 úväzok. Termín pôrodu budem mať koncom októbra. Zamestnaná som na zastupovanie za PN.

Budem mať nárok aj na tehotenské a aj na materské?

Aký vysoký budem dostávať rodičovský príspevok?

Ďakujem

Dobrý deň,

za posledné dva roky pred 13 týdňom potrebujete mať 270 dní nemocenského poistenia, čo z aktuálneho pracovného pomeru nestihnete splniť.

Nárok na materské už budete mať, splníte 270 dní nemocenského poistenia, v období pracovného pomeru (9/2023 - 7/2024 ak by skončil) je viac ako 270 dní. Keďže nárok na materské Vám vznikne, budete mať rodičovský príspevok vo "vyššej" čiastke, v súčasnosti 473,30 EUR.

S prianím pekného dňa,
Lenka