Môžem si požiadať o rodičovský príspevok, keď sa dieťa narodí?

Zodpovedané
13. mar 2024

Dobrý deň,

neschválili mi materskú a ani tehotenský príspevok. Nespĺňala som 270 dní nemocenského poistenia.

Môžem si požiadať o rodičovský príspevok, keď sa dieťa narodí?

Aké podmienky musím spĺňať?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, budete mať nárok na poberanie rodičovského príspevku od narodenia dieťaťa.
Na rodičovský príspevok má nárok oprávnená osoba, ak:

  • zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa (osobne alebo inou plnoletou fyzickou alebo právnickou osobou) a
  • má trvalý pobyt alebo prechodný pobyt na území Slovenskej republiky alebo je osobou podľa osobitného predpisu.

Všetky potrebné informácie nájdete v priloženom linku:
https://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialn...

S prianím pekného dňa,
Lenka