Môžem si uplatňovať daňový bonus na dieťa aj v čase čerpania rodičovskej dovolenky?

Zodpovedané
8. apr 2023

Dobrý deň,

žila som v predstave, že daňový bonus si môžem uplatňovať až po nástupe do práce, teda až pri pravidelnom mesačnom príjme od zamestnávateľa.

Dieťa sa narodilo 04/2021 a o daňový bonus som nežiadavala ani v roku 2021 a ani v roku 2022. V daňovom priznaní som túto časť nevyplnila - ani muž, ktorý je SZČO. Pracovný pomer mi naďalej trvá.

Môžem urobiť RDZ spätne, resp. dodatočne o tento daňový bonus požiadať?

Ďakujem

Dobrý deň,

na to, aby ste mohli mať nárok na daňový bonus na dieťa potrebujete mať zdaniteľný príjem. Nemusí byť na pravidelnej mesačnej báze, ale je potrebný.

Skôr ako u Vás by to možné u Vášho muža = otca dieťaťa, on ako SZČO podával Ddaňové priznanie. Má možnosť spraviť dodatočne DP ak mu nárok na daňový bonus bude vychádzať. Záleží od výšky jeho príjmov.

Viac:
https://podpora.financnasprava.sk/280045-Nárok-...
https://podpora.financnasprava.sk/307028-Nárok-...

S prianím pekného dňa,
Lenka