Ak ostanem ešte tento rok tehotná, tak z čoho mi bude počítaná druhá materská?

Zodpovedané
2. máj 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom výšky materského.

Do 8/2024 budem na MD a k 30.8.2024 mi končí pracovný pomer. Predpokladám, že mi bude zamestnávateľom vyplatená zostavajuca dovolenka. Od 1.9.2024 by som chcela poberať dávku v nezamestnanosti.

Ak ostanem ešte tento rok tehotná (pôrod v roku 2025), čiže splním ochrannú lehotu, z čoho mi bude počítana druhá materská?

Bude rovnaká ako prvá, alebo sa vypočíta z príjmu za tento rok 2024?

Za tú vyplatenú dovolenku a dávku v nezamestnanosti?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak nastúpite na materskú z ochrannej lehoty, rozhodujúce obdobie bude rok 2023. A to z dôvodu, že pracovný pomer začal k 1.1.2023 alebo skôr a skončil v priebehu roka 2024. A to aj v prípade ak by ste nastúpili na materskú začiatkom roka 2025.

S prianím pekného dňa,
Lenka