Môžem súčasne poberať rodičovský, PN a tehotenský príspevok?

Zodpovedané
19. máj 2023

Dobrý deň,

na rodičovskej dovolenke som do 2.1.2024 a som znovu tehotná. Termín pôrodu mám 12.1.2024. Obidve predchádzajúce tehotenstvá som mala rizikové, takže rátam, že ani pri treťom to nebude inak.

Mám dobrú životnú poistku, tak by som ju chcela využiť.

Ako mám postupovať v zamestnaní, kde mám zmluvu na dobu neurčitú?

Ide mi o to, aby som dostávala rodičovský spolu s PN a aj s tehotenským príspevkom.

Stačí sa vrátiť na 1 deň do práce a ďalší deň ísť na PN?

Môžem byť PN aj počas rodičovskej dovolenky?

Ďakujem

Dobrý deň,

poberať tehotenské je možné s ktoroukoľvek inou dávkou zo SP alebo aj s rodičovským príspevkom.

Pre nárok na PN je potrebné si obnoviť nemocenské poistenie, keďže ste na rodičovskej dovolenke. Stačí ísť na jeden deň do práce, alebo čerpať dovolenku. A hneď na druhý deň ísť z ochrannej lehoty na PN. Na ten jeden deň prerušiť čerpanie rodičovskej dovolenky.

Takéto zmeny treba zamestnávateľovi oznámiť aspoň mesiac vopred.

S prianím pekného dňa,
Lenka