Môžem v daňovom priznaní uviesť ako druhú oprávnenú osobu na účel bonusu manželku na materskej?

Zodpovedané
6. mar 2024

Dobrý deň,

manžel je SZČO - DP typ B, ale z jeho ČZD nevychádza maximálny daňový bonus na 2 deti do 18 rokov. Manželka bola v roku 2023 (do júna) na materskej, následne na RD.

Je možné uviesť do DP ako druhú oprávnenú osobu na účel DB manželku s príjmom z materského s doložením dokladu zo SP o výške materského, aby bol dosiahnutý DB v maximálnej výške?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nie, nakoľko manželka nemala zdaniteľný príjem podľa § 5 alebo podľa § 6 ods.1 a 2 Zákona o dani z príjmov = príjem zo zamestnania, zo živnosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka