Navýšim si výšku materskej dávky čerpaním dovolenky?

Zodpovedané
17. sep 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať ohľadom mojej situácie. Aktuálne som na RD do 1/24. Som tehotná a nástup na MD mám 5/24. Medzi RD a MD si budem čerpať PN/dovolenku. Prácu mám na dobu neurčitú.

Ovplyvní mi PN alebo dovolenka vyšku MD?

Bude vyšla MD rovnaká/ vyššia ako pri prvej MD?

Je možnosť navýšenia vyšky MD napríklad čerpaním dovolenky v roku 2023?

Ďakujem

Dobrý deň,

na materskú nastúpite v roku 2024, rozhodujúce obdobie bude rok 2023.

Ak by ste v predchádzajúcom roku (2023) nemali z tohto pracovného pomeru žiadny príjem, materská sa určí z pravdepodobného VZ, ktorý nahlasuje zamestnávateľ. Nové materské by v takýchto prípadoch nebolo nižšie ako predchádzajúca materská.

Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Takýto pravdepodobný príjem nahlasuje Sociálnej poisťovni zamestnávateľ. Mal by to byť príjem, ktorý by ste dosiahli, ak by ste v tom mesiaci celý mesiac odpracovali.

Prípadná PN nemá žiadny vplyv na výpočet tehotenského/materského.

Pokiaľ by bola dovolenka čerpaná až v roku 2024, tiež by nemala vplyv na výpočet materskej.

Ak by ste v roku 2023 čerpali dovolenku, nové materské by sa už nepočítalo z pravdepodobného príjmu, ale z príjmu, ktorý by ste mali z čerpanej dovolenky, nakoľko nástup na MD máte v roku 2024.

S prianím pekného dňa,
Lenka