Rodičovský príspevok na škôlku a nástup ma materskú dovolenku. Ako sa to teraz posudzuje?

Zodpovedané
29. feb 2024

Dobrý deň,

6.4.2024 nastupujem na materskú dovolenku. Momentálne poberám rodičovský príspevok na staršieho syna, ktorého nevzali do štátnej škôlky a mám 2 otázky.

1. Predpokladám, že musím zrušiť poberanie rodičovského príspevku.

Do akého termínu musím RP najneskôr zrušiť?

2. Viem, že nesmiem naraz poberať materskú a rodičovský príspevok.

Platí to aj za mesiac apríl?

Ešte pracujem 6 dni v apríli, čiže materskú dostanem alikvótne. Keď som pri synovi prechádzala z materskej na rodičovský príspevok, tak som v ten mesiac dostala alikvótnu časť materskej a celý rodičovský príspevok.

Ako sa to teraz posudzuje?

Ďakujem

Dobrý deň,

požiadať o odňatie rodičovského príspevku je potrebné najneskôr odo dňa, od ktorého si uplatníte nárok na materské.

Nárok na rodičovský príspevok je vtedy, keď ani jeden z rodičov nepoberá materskú za celý mesiac. V apríli to bude v poriadku, až v máji budete poberať celý mesiac materské. Za apríl budete mať nárok na alikvotnu časť materskej a rodičovský príspevok sa nekráti = v plnej výške.

S prianím pekného dňa,
Lenka