Môžem poberať dávku a následne rodičovský príspevok?

Zodpovedané
28. apr 2024

Dobrý deň,

v polovici augusta 2023 som nastúpila na materskú, od septembra 2023 som nezamestnaná (koniec zmluvy na konci augusta). Materskú som poberala do začiatku apríla. Keď som išla žiadať o rodičovský príspevok, upozornila má úradníčka na ÚPSVaR, aby som si overila či mám nárok na dávku v nezamestnanosti. A ak áno, tak sa mi oplatí zaradiť sa ako uchádzač o zamestnanie, požiadať o dávku v nezamestnanosti (v tom čase má poberať rodičovský príspevok môj pracujúci manžel) a po uplynutí polroka kedy ukončím poberanie dávky v nezamestanosti si mám poberanie rodičovského príspevku prehodiť na seba.

V SP som zistila, že mám nárok na dávku v nezamestnanosť.

Je naozaj možné poberať túto dávku a následne začať poberať rodičovský príspevok?

Ako táto situácia ovplyvní moju ďalšiu materskú (ak nastúpim na materskú s 2. dieťaťom v priebehu najbližších 3 rokov)?

Ďakujem

Dobrý deň,

pracovníčka Vám túto možnosť poradila kvôli tomu, že po dvoch rokoch od ukončenia pracovného pomeru by Vám zanikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Manžel by mal nárok na rodičovský príspevok v "nižšej" čiastke, nakoľko nepoberal materské. Ešte Vás upozornila, aby ste po doberaní dávky v nezamestnanosti prehodili rodičovský príspevok na seba, keďže vy ste poberali materské, budete mať nárok na "vyšší" rodičovský príspevok.

Ak otehnetiete, momentálne by ste nemali nárok na nové materské. Dávka v nezamestnanosti síce neovplyvní nárok na materské, ale vy nie ste už v ochrannej lehote a ani nemáte aktívne nemocenské poistenie.

S prianím pekného dňa,
Lenka