Započítava sa do odpracovaných rokov aj doba, keď som bola na materskej a rodičovskej dovolenke?

Zodpovedané
11. okt 2022

Dobrý deň,

momentálne som na RD so synom. Som zamestnaná na dobu neurčitú, no medzičasom sa moje pracovné miesto zrušilo.

Započítava sa do odpracovaných rokov pre výpočet výpovednej doby a odstupného aj doba, keď som bola na materskej a rodičovskej dovolenke?

Keď som odpracovala viac ako 5, ale menej ako 10 rokov, tak môžem dostať výpoveď pre nadbytočnosť s 3-mesačnou výpovednou dobou a 2-mesačným odstupným alebo dohodu o skončení s 3-mesačným odstupným bez výpovednej lehoty?

Čo ak ju odmietnem podpísať?

Oplatí sa viac dostať výpoveď?

Ak pre mňa nebudú mať miesto, tak budem doma s krátenou mzdou na 60%, alebo budem dostávať plný plat?

Po návrate z RD mi musia ponúknuť prácu podľa mojej poslednej náplne práce?

Ak áno, platí to aj v prípade, keď je moje miesto zrušené alebo mi môžu ponúknuť akékoľvek prácu?

Musia mi ponechať minimálne ten istý plat ako som mala pred odchodom na materskú, aj keď mi pridelia iné pracovné miesto?

Ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka odstupného nájdete v tomto mojom príspevku:
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Do doby trvania pracovného pomeru sa obdobie materskej a rodičovskej dovolenky započítava.

Ak bolo Vaše pracovné miesto zrušené, tak Vás zamestnávateľ musí zaradiť na iné pracovisko, avšak práca vykonávaná na tomto inom pracovisku musí zodpovedať druhu práce, ktorý máte uvedený v pracovnej zmluve a za tých istých mzdových podmienok.

V prípade, že Vám po Vašom nástupe do zamestnania z rodičovskej dovolenky nebude zamestnávateľ môcť poskytovať prácu v zmysle pracovnej zmluvy, bude sa jednať o prekážku v práci na strane zamestnávateľa. Zamestnávateľ Vám poskytne náhradu mzdy v sume Vášho priemerného zárobku podľa § 142 ods. 3 Zákonníka práce.

S prianím pekného dňa,
Lenka