Nástup do práce vo verejnom záujme počas rodičovskej dovolenky. Počíta sa do odpracovaných rokov aj doba PN a materskej?

Zodpovedané
18. mar 2024

Dobrý deň,

som zamestnancom vo verejnom záujme od 1.3.2019. Od 10/2021 do 8/2022 som bola PN a potom na materskej dovolenke. Momentálne som na rodičovskej dovolenke. Moje pracovné miesto nebolo nikým obsadené a ani zrušené.

Ak by som chcela od 5/2023 nastúpiť do práce, musia mi dať moje pôvodné miesto, keďže som tam stále vedená?

Ak by ma chceli vyhodiť, spadám do skupiny zamestnancov nad 5 rokov v pracovnom pomere, čo sa týka odstupného?

Započítava sa do odpracovaných rokov aj doba PN a materskej či rodičovskej?

V zákone je, že mi musia dať adekvátne miesto s rovnakou mzdou.

Týka sa to aj odmien?

Myslím odmeny, ktoré som mala priznané mesačne k mzde.

Alebo ide len o platovú triedu, v ktorej som bola?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak sa vrátite do práce po skončení rodičovskej dovolenky, zamestnávateľ je povinný Vás zaradiť na pôvodnú prácu a pracovisko.

Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný Vás zaradiť na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve, avšak práca musí zodpovedať druhu práce, ktorý máte uvedený v pracovnej zmluve. Takisto aj za tých istých mzdových podmienok, ktoré sú uvedené v pracovnej zmluve. Pokiaľ zaradenie či mzdové podmienky nebudú zodpovedať podľa pôvodnej pracovnej zmluvy, (treba si pozrieť pracovnú zmluvu, čo je v nej uvedené), zostáva len ukončenie pracovného pomeru s nárokom na odstupné. § 157 ods. 1 a ods. 2 Zákonníka práce. Do doby trvania pracovného pomeru sa obdobie PN, materskej a rodičovskej dovolenky započítava kým sa pracovný pomer neukončí.

Zákonník práce - §76 Odstupné
Nárok na odstupné zo Zákonníka práce vzniká v týchto prípadoch:

  • zamestnávateľ sa zrušuje bez nástupcu a firma končí svoju činnosť,
  • zamestnávateľ sa premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou miesta výkonu práce,
  • zamestnávateľ uskutočnil organizačné zmeny a zamestnanec sa stal nadbytočným,
  • ak zamestnanec stratí dlhodobú spôsobilosť vykonávať prácu pre nepriaznivý zdravotný stav potvrdený zdravotným posudkom,
  • ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu kvôli pracovnému úrazu alebo choroby z povolania.

Ďalej záleží od toho, akou formou sa Vám skončí pracovný pomer.
Ak pôjde o VÝPOVEĎ, tak budete mať nárok na odstupné v sume:
a) priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
b) dvojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
c) trojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
d) štvornásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

Ak pôjde o DOHODU, tak budete mať nárok na odstupné v sume:
a) priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,
b) dvojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
c) trojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
d) štvornásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
e) päťnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

Neodporúčam Vám podpisovať dohodu o skončení pracovného pomeru bez toho, aby v dohode bol výslovne uvedený dôvod výpovede, aby nebol problém s odstupným.

Ak by ale zamestnávateľ s Vami ukončil pracovný pomer výpoveďou, zároveň by Vám plynula aj výpovedná lehota. Zamestnávateľ by Vám vyplatil odmenu aj za mesiace, počas ktorých by výpovedná doba plynula a následne aj odstupné.

Ak však výpoveď dáte vy ako zamestnanec, nárok na odstupné nevzniká. Výpovedná doba je najmenej dva mesiace.

Podľa Zákonníku práce zamestnávateľ vyplatí odstupné v najbližšom výplatnom termíne od skončenia pracovného pomeru, pokiaľ by ste sa nedohodli inak. Ak nebudete čerpať dovolenku, tak pri ukončení pracovného pomeru Vám zostatok nevyčerpanej dovolenky preplatia.

S prianím pekného dňa,
Lenka