Mám nárok na odstupné, keď mi šéf dopredu oznámil, že končí s firmou?

Zodpovedané
29. sep 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom odstupného.

Mám nárok na odstupné, keď mi šéf dopredu oznámil, že končí s firmou?

Nevie presne kedy ju zavrie. Je to eshop, tak je to komplikovanejšie. Do konca roka môžem s prácou zatiaľ rátať. Vraj ak si niečo nájdem skôr, pochopí to.

Musím o odstupné požiadať?

Ak áno, tak kedy a v akej výške?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa toho čo popisujete, tak dôvodom skončenia pracovného pomeru by mali byť organizačné zmeny. V takomto prípade záleží najmä od dĺžky trvania pracovného pomeru a od toho, či pôjde o výpoveď alebo o dohodu o skončení pracovného pomeru.

Ak pôjde o VÝPOVEĎ, tak budete mať nárok na odstupné v sume:
a) priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
b) dvojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
c) trojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
d) štvornásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

Ak pôjde o DOHODU, tak budete mať nárok na odstupné v sume:
a) priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,
b) dvojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
c) trojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
d) štvornásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
e) päťnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

Zamestnávateľ by Vám mal navrhnúť skončenie pracovného pomeru, ale neodporúčam Vám podpisovať dohodu o skončení pracovného pomeru bez toho, aby v dohode bol výslovne uvedený dôvod výpovede vo Vašom prípade nadbytočnosť, aby nebol problém s odstupným. Ak by ale zamestnávateľ s Vami ukončil pracovný pomer výpoveďou, zároveň by Vám plynula aj výpovedná lehota. Zamestnávateľ by Vám vyplatil odmenu aj za mesiace, počas ktorých by výpovedná doba plynula a následne aj odstupné.

Ak však výpoveď dáte vy ako zamestnanec, nárok na odstupné nevzniká.

Podľa Zákonníku práce zamestnávateľ vyplatí odstupné v najbližšom výplatnom termíne od skončenia pracovného pomeru, pokiaľ by ste sa nedohodli inak.

S prianím pekného dňa,
Lenka