15 mesačná dcéra zaspáva až po polnoci. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
12. dec 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 15 mesačnej dcérky, ktorá je moje prvé dieťa.

Kúpem ju každý deň o 19tej. Masírujem ju, šantíme sa, počúvame hudbu pre deti, potom ju nakŕmim a dám do postieľky. Zapnem jej rozprávku a ona pozerá. O 22. hodine jej dám mlieko pri sebe, potom si dá cumlík.

Tento náš režim sa asi pred mesiacom pokazil. Všetko robím ako doteraz, no dcéra po večernom mlieku nezaspí. Nepúšťam ju už dolu z postele, lebo stále špekuluje.
Ak ju dám do postieľky, tak chvíľku pozerá TV, potom začne kričať, je nervózna, ale neplače. Okolo jednej hodiny po polnoci zaspí. A spí do 10. hodiny ráno.

Idú jej zuby, ale tie jej išli aj vtedy, keď zaspávala o 22. hodine.

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

podrobne som ju prečítala a na základe popisu nemám úplne jasnú predstavu o tom, ako časovo prebieha ukladanie k spánku.

Konkrétne neviem ako dlho pozerá rozprávku. No napriek nejasnostiam je zrejmé, že rituál ukladania nevedie k jej upokojeniu. Pozeranie rozprávky totiž nepatrí k tomu, čo jej pred spaním prospieva. Rozprávky sú veľmi užitočné, ale tie, ktoré jej čítate vy alebo jej otec. Vaša dcérka je vo veku, kedy nemá pred spaním pozerať rozprávku. Veľmi ju to nabudí a zjavne potom nevie zaspať.

V prvom rade teda zrušte akékoľvek pozeranie TV. Nezabúdajte, že deti by mali chodiť spávať pravidelne v rovnakom čase, mali by ste zachovávať ten istý stereotyp a atmosféru pri zaspávaní. Okúpte ju v tom čase ako to robíte, vyšantite sa , nakŕmte ju. Potom ju vezmite do izby, kde má postieľku, zatiahnuté okná a je tam len prítmie. Zatvorte si dvere, aby ju nič pri zaspávaní nerušilo. Pomasírujte ju, prečítajte rozprávku, podajte mlieko, poprajte dobrú noc a položte do postieľky. Nakoniec zhasnite a prípadne nechajte v zásuvke svetielko.

Ak začne vymýšľať nereagujte na to a ak bude intenzívne vyvádzať najskôr po 5 minútach ju v postieľke pohladkajte, prikryte a nechajte ju nech sa opäť pokúsi zaspať. Opakujte to kým nezaspí.

Budete k tomu potrebovať predovšetkým vaše jasné rozhodnutie a trpezlivosť. Myslite na to, že dcérka potrebuje zdravý spánok a k tomu patrí aj posunutie zaspávania najlepšie okolo 20:00.

Držím Vám palce a prajem príjemný deň.