5 ročný bije staršiu sestru. Ako mám reagovať?

Zodpovedané
20. dec 2020

Dobrý deň,

môj 5 ročný chlapček bije 8 ročnú sestru. Keď sa nahnevá, tak doslova ju tlčie päsťami a kope.

Ako mám v tejto situácii reagovať?

Nie, že by sa nevedela ubrániť, ale uvedomuje si, že je silnejšia a mohla by mu ublížiť. Nebije ju zase stále. Väčšinou sa pekne hrajú spolu, alebo každý sám. Nie je ani jeden problémové dieťa.

Buď sa pri hre nedohodnú a vtedy chytí syn nervy a bije ju, alebo on nechce spraviť, čo ona chce a začne ho slovne provokovať a vtedy to isté. Ja ho chytím, ona medzitým sa zavrie v izbe. On ako je nahnevaný búcha do dverí. A toto je situácia kedy neviem čo ďalej

Ak majú nejaké škriepky medzi sebou, keď sa ešte nebijú, nechám to na nich, že nech nájdu dohodu.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

z toho, čo píšete usudzujem, že všeobecne zvládate súrodeneckú rivalitu a snažíte sa ich nechať riešiť problémy samostatne pokiaľ je to konštruktívne.

Preto ak potrebujete zastaviť nevhodné správanie dôležité je uvedomiť si, že neviete kto je agresor a kto obeť napriek tomu, že podľa správania by to mal byť syn. Nezabudnite, že problém vznikol medzi nimi dvoma, a preto len oni rozumejú, kde je pes zakopaný. Skúste pristúpiť k obom a konštatujte v napätej situácii že , tu už skončila hra aj pohoda.

Nedovolím, aby ste si ďalej ubližovali a postavte sa medzi nich. Povedzte, že si to spolu prejdete. Nechajte upokojiť vášne pri vás. Povedzte, že situácie sa opakujú, lebo sa neriešia. Preto potom každý z nich povie, po čom túži alebo čo potreboval než začal konflikt. Nechajte hovoriť oboch, potom môžu každý zopakovať čo druhá strana povedala. Nechajte druhého overiť, či správne rozumel. Nech dajú hlavy dokopy, aby im zasa bolo spolu dobre. Vy ako rodič nehľadajte riešenia len sprevádzajte v hľadaní.

Predpokladám, že môže nastať aj situácia, že dcéra chce byť chvíľu aj bez brata. Potom treba synovi pomôcť zvládnuť aj to, že sa potrebuje naučiť počkať a medzičasom si nájsť niečo iné, čo možno nie je také úžasné ako hra so sestrou, ale vždy môže byť viac ako sa zlostiť a zúriť. Treba mu povedať, že aj to je možnosť, lebo ak po niečom skutočne túži, sklamanie vie byť silné a zmieriť sa s ním trvá. Potom mu len treba umožniť nájsť bezpečné miesto, kde vypustí hnev a neublíži sebe ani iným.

Verím, že podporným sprevádzaním syn z týchto situácií bude vychádzať silnejší.

Príjemné dni želám.