Ako motivovať dieťa, aby sa nebálo chodiť von počas korony?

Zodpovedané
23. máj 2021

Dobrý deň,

doma máme škôlkara, ktorý je v tomto období doma. Pracujeme z domu. Manžel často sleduje správy a všetko hovorí nahlas. Zle to vplýva na nášho syna.

Syn začal hovoriť, že nebude chodiť von, lebo je tam korona. Že nechce bacily, nechce nosiť rúško a hovorí, že ho stopnú policajti.

Manželovi som povedala, aby toľko o korone nehovoril, no zbytočne.

Ako motivovať dieťa, aby sa nebálo chodiť von počas korony?

Ďakujem

Dobrý deň,

začala by som tým, že napriek tomu, že syn uvádza celkom jasné dôvody prečo nepotrebuje ísť von, je nutné najprv zistiť, čo presne rieši. To znamená, že sa s ním porozprávajte o tom, čo si presne predstavuje, že sa mu udeje, keď chodí von. Čoho sa obáva keby dostal bacila? Čo mu vadí na rúšku a či sa bojí policajtov.

Totiž na to, aby ste ho podporila a motivovala, je nutné pochopiť jeho súkromnú logiku, teda ako si on veci vysvetľuje. Deti rozmýšľajú odlišne od dospelých. Predovšetkým ho treba počúvať a uznať emóciu strachu. Vysvetliť mu, že tú máme všetci preto, aby sme boli opatrní, keď sa stretneme s niečím novým a rozmysleli si ako na to.

Potom je potrebné zamerať diskusiu na to, že dospelí veľa rozprávajú o korone práve preto, že je to nový bacil a hľadajú ako sa naučiť s ním žiť tak, aby nám neubližoval. Teraz už máme na to dostatočne veľa prostriedkov na ochranu a práve preto už aj rúška postupne nemusíme nosiť všade.

Rovnako je treba mu vysvetliť, že polícia kontroluje a zasahuje preto, aby chránila. Rozprávajte sa o tom, čo robia, aby odišiel strach z nepoznaného. Môžete osloviť mestského policajta na ulici, dopravného policajta, môžete navrhnúť aj škôlke či nepozvať políciu k nim na besiedku, aby deti vnímali ich význam a poslanie pre komunitu.

V tomto náročnom čase treba deťom na ich úrovni veľa vysvetľovať, byť pozorná k jeho prežívaniu a poskytovať podporu a uistenie, že je v bezpečí. Je len dobré, že o svojom strachu povedal. Podporujte ho v rozprávaní o tom, čo žije, prežíva.

Ak môžete, čo najviac ho uchráňte od vplyvu médií. Ak je súčasťou nevhodného vysielania alebo diskusie doma, je potrebné mu dovysvetľovať potrebné.

Pekný deň!