Ako reagovať, keď 2,5 ročné dieťa robí scény?

Zodpovedané
15. aug 2020

Dobrý večer,

dcérka bude mať 2,5 roka. Je to moje jediné dieťa. Veľmi ju ľúbim.

Doteraz bolo celkom kľudné obdobie, ale posledný týždeň je u nás vždy nejaká scéna. A to doslova každý deň. Som rada, že sme v tej chvíli doma a môžem pozatvárať okná. Susedia musia mať radosť.

Dcéra začne strašne plakať, až vrieska. Hodí sa o zem a kope nohami do podlahy. Dokonca má chcela aj pohrýzť.

Väčšinou je to vtedy, keď jej niečo zakážem, nedovolím. Dnes to bolo kvôli tomu, že som jej zakázala vyliezť na radiátor. Keď chce niečo vymýšľať, tak ma neposlúchne. Nemám pred ňou žiadnu autoritu.

Nakoniec som musela izbu zamknúť a vtedy nastal cirkus.

Vždy sa aj po takejto scéne pomaznáme. Mňa takéto niečo psychicky vždy vyčerpá a veľmi ma to trápi.

Čo robím zle?

Ako mám reagovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

vaša dcérka vstúpila do obdobia, kedy prechádza výraznými vývojovými procesmi sebauvedomovania a osamostatňovania. Vyplývajú jednak z túžby spoznávať ako svet funguje a aj z uvedomenia si vlastnej schopnosti veci a ľudí ovplyvňovať.

Avšak mnohokrát nemá na uskutočnenie svojich predstáv dostatočné zručnosti ani rozumové schopnosti, aby ich uplatnila podľa svojej predstavy. Vtedy nastupuje zrútenie, ktoré popisujete. Ide teda o obdobie života sprevádzané výraznými emóciami, konkrétne najmä zneistením.

Takéto pocity podmieňujú rôzne typy nevhodného správania, ktorého cieľom je upútanie pozornosti, aby získalauistenie, že všetko je v poriadku a časom sa naučí potrebné veci zvládať. Za každým aj nevhodným správaním sa nachádza legitímna potreba, ktorá sa má naplniť, aby dieťa bolo schopné opäť konštruktívne konať. Nevhodné správanie vždy limitujte, avšak citlivo a s láskavosťou. Potom je dôležité preukázať ochotu pochopiť, čo prežíva a dať jej najavo, že prijímate to, čo sa jej deje.. Avšak nedovoľte jej, aby vám svojim správaním ubližovala alebo ničila veci. Ak je treba, vezmite ju na miesto, kde môže emóciu vypustiť a upokojiť sa. Potom spoločne hľadajte ako konštruktívne naplniť jej potrebu objavovať, skúšať zvládať veci samostatne.

Keď dcérku limitujete v nevhodnom správaní, podporíte uvoľnenie prebytočného, vnútorného napätia. Tým, že jej súčasne prejavujete, ako ju máte rada aj s týmto správaním, vytvárate priestor k bezpečnému vysporiadaniu sa so situáciou. Prehlbujete jej dôveru voči vám. Vie, že ste pre ňu oporou. Inými slovami svojim prijímajúcim a pevným (limity nevhodnému správaniu) postojom ju učíte, že je dôležité emócie vypočuť a správanie zmeniť na konštruktívne.

Prajem veľa trpezlivosti.