Dcéra je Rómka a odmieta chodiť do školy. Ako mám postupovať?

Zodpovedané
6. sep 2019

Dobrý deň,

mám doma prváčku, ktorá bola prvé dva dni v pohode a už tretí deň plakala, že nechce ísť do školy.

Je Rómka a je sama. Nikoho tam nepozná a vravela mi, že sa s ňou spolužiaci odmietajú rozprávať a utekajú od nej. Malá je veľmi múdra a nemá problém s ničím. Len toto ju ubíja a mne to trhá srdce.

Ako mám postupovať?

Mám ísť za triednou učiteľkou?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý večer,

Vaša dcérka sa ocitla v situácii, ktorú samostatne nie je schopná v škole riešiť.

Jednoznačne je potrebné o probléme informovať pani učiteľku a poprosiť ju o to, aby s deťmi citlivo nastolila tému inakosti a rôznorodosti života. Aby deti pochopili, že každý sme niečo dostali do vienka a každý sme jedinečný a tým sa vzájomne obohacujeme.

Rovnako by mohla či už ona alebo škola usporiadať prednášku s odborníkom zaoberajúcim sa témou inklúzie, kde by boli pozvaní aj rodičia.

Samozrejme najpodstatnejšie je, že dcérka cíti Vašu podporu a vieru v to, že spolu postupne nájdete spôsoby, ktoré upevnia jej sebaistotu.

Rozprávajte sa s ňou o tom koľko ľudí ju má rado, čo ona na sebe má rada, čo ju teší a pomáha jej. Nech vie, že má, čo ponúknuť.

Želám, aby sa situácia čoskoro zlepšila.