Je sebapoškodzovanie výsledkom frustrácie?

Zodpovedané
30. dec 2020

Dobrý deň,

máme predčasne narodeného syna v 24. týždni. Má ľahkú DMO, 4 roky a moc nerozpráva. Vie pár slov. Chce opakovať slová, ale nejde mu to.

Problém je, že sa trieska. Bije si hlavu rukami, alebo hlavu o niečo. Robí to naozaj silno, veľakrát aj plače, ale neprestane s tým. Pokračuje v tom ako zmyslov zbavený. Robí to, keď mu niečo nepasuje, ale robí to aj iba tak. Hráme sa spolu a zrazu si začne trieskať z ničoho nič hračku o hlavu, začne plakať a už to ide.

Veľakrát sám chce, aby sme mu držali ruky, aby sa nebil. Boli sme u neurologičky, psychologičky, aj pediatričky sme sa na to pýtali. Všetky nám povedali, že to prejde. Ale my už nevládzeme, je to naozaj neúnosné.

Keď má horší deň, dokáže sa takto tĺcť aj celý deň. Vtedy s ním len sedím a držím ho. Synovi sa venujem.

Môže to byť frustrácia z toho, že nerozpráva?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

cením si dôveru, s ktorou ste sa na mňa obrátila. Zároveň mi nejde nevyjadriť obdiv k vašej citlivosti a láskavosti, s ktorou synčeka sprevádzate na jeho výnimočnej ceste. Cítiť ju z popisu problému. Pomoc a podpora, ktorú mu poskytujete je pre neho základným pilierom bezpečia istoty, že život je miesto, kde môže zažiť krásne veci cez výbavu, ktorú dostal do vienka. Zjavne prejavuje aj veľkú chuť a húževnaté odhodlanie učiť sa.

Nemalý faktor, ktorý môže zvyšovať jeho frustráciu je aj jeho vývinové štádium osamostatňovania sa, ktoré môže práve intenzívne prebiehať. Spolu s náročnosťou zvládania reči pôjde o hlavné faktory synovej frustrácie, ktorou prechádza. Môžu sa k tomu pridávať aj staré, hlboko uložené traumatické skúsenosti, ktoré zažil po narodení.

Nech je pôvod frustrácie, hnevu, zlosti akýkoľvek, jednoducho je na scéne. Základom je pochopenie vás rodičov, že intenzita emócie musí von. Váš syn sa snaží uvoľniť bezmoc z toho, že nedokáže ovplyvniť dianie okolo seba. Preto by som investovala energiu do jej uvoľňovania rôznorodým, regulovaným a pravidelným spôsobom.

Deti zažívajú denne veľa silných emócií. Keď sú v pohode a relatívnom pokoji spracujú ich počas svojich hier. Hra je totiž nástroj cez, ktorý sa deti vo veku vášho syna, učia. Preto pomoc vášmu synčekovi „vy-hrať“ svoje veľké vnútorné emočné napätia mu umožní ich vyriešiť. Vaše dieťa nedokáže ešte tieto silné emócie pomenovávať slovami (mimochodom ako mnoho dospelých). Ale môže ich symbolicky zahrať a vyriešiť. Aj bez potreby o nich hovoriť.
Smiech je po slzách najúčinnejším spôsobom uvoľnenia stresových hormónov. Navyše pri ňom zažije zábavu. Príkladom môže byť „naháňanie“, kde ho necháte sa vyšmyknúť a on stále uniká a smeje sa, zápasenie s otcom, hádzanie sa do perín, vankúšová vojna....
Pred spánkom si ešte prejdite deň a pristavte sa pri situáciach, ktoré boli milé, príjemné aj náročné . Pristavte sa pri momentoch, kedy sa hneval a začal si búchať hlavu o niečo. Popíšte ako ste to riešili, že vlastne prežil moment zúrivosti, bezmoci, neistoty... a potom ste ho držali až kým sa upokojil a bolo zasa všetko v poriadku. Pri príjemných zážitkoch sa zastavte a aspoň 20 sekúnd rozoberajte príjemnú emóciu, ktorú prežil. Ukončite rozhovor pri takejto príjemnej emócii. Tým si jeho mozog zapamätá, že okrem ťaživých chvíľ boli aj príjemné a milé a postupne sa bude meniť jeho vnútorný pocit smerom k sebaistote. Nezabudnite na záver na uistenie, že vždy stojíte pri ňom a spolu to nakoniec každý jeden raz zvládnete. Postupne sa môžu stavy intenzívne frustrácie skracovať a byť jemnejšie. Toto samozrejme vyžaduje čas a vašu trpezlivosť.

Čo sa týka spôsobu výchovy rešpektujúci a vedomý prístup s jasnými hranicami a láskavým prístupom, podporia Vášho synčeka a jeho zdravý vývoj. Budete zažívať uspokojenie a väčšiu radosť vo vzťahu.

Viac nájdete v knihe s názvom Ako prežiť rodičovstvo, láskavý sprievodca rešpektujúcim prístupom. Napísala som ju ako praktického sprievodcu, kde okrem vysvetľujúcej teórie nájdete veľa modelových situácií, príkladov dobrej praxe zo skúseností s mojimi klientami v poradenskom procese či na rodičovských kurzoch.

Viac o knihe tu: https://martina.vagacova.sk/?page_id=1086
Kúpite ju v Artfore, Martinuse, Panta Rhei a iných knihkupectvách.

Držím palce a nech nachádzate veľa uspokojenia v každom malom kroku vpred.
Srdečne pozdravujem.