Ročný syn nasilu zvracia. Prečo to robí?

Zodpovedané
15. aug 2020

Dobrý deň,

môj ročný syn nasilu zvracia. Natlačí si prsty do úst a zvracia.

Chce mať viac pozornosti?

Robil to aj predtým, ale stihli sme ho zastaviť a vždy ho len naplo. Možno cíti, že nás to vyvádza z miery a skúša. Stačí mu čoraz menej a čoraz rýchlejšie mu to ide.

O aký problém ide a čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

vkladanie rúk, prstov do úst je prirodzená potreba dieťaťa a jeho spôsob poznávania sveta. Ide o takzvanú orálnu vývojovú fázu. Trvá približne do 18 mesiaca života. Používanie úst na poznávanie u dieťaťa je podobné, ako u dospelých ľudí používanie rúk za tým istým účelom. Používa ich ako orgán hmatu. Prsty dospelého človeka či bábätka majú viac zmyslových buniek než akákoľvek iná časť tela.

Zároveň vkladanie prstov do úst je aj vyjadrením nejakej potreby. Deti si prsty aj cmúľajú a sanie je prostriedkom upokojovania sa.

Ak vy okamžite reagujete, môže váš syn takto podvedome získavať vašu pozornosť napríklad k zvýšeniu pocitu bezpečia či istoty.

Snažte sa nereagovať náhlivo a intenzívne a keď si všimnete, že ho napína len mu vyberte rúčku z úst a venujte synčekovi pozornosť. Môžete sa hrať s jeho prstíkami nejakú hru, alebo akokoľvek inak mu venovať čas na doplnenie citovej rovnováhy.

Prajem príjemné dni.