Akú silnú alergiu má môj syn?

Zodpovedané
8. apr 2020

Dobrý deň,

synček bude mať tri roky a bola mu z krvi zistená alergia na sóju, arašidy a jablko.

Aká je alergia silná?

Môže spôsobiť anafylaktický šok /hlavne pri arašidoch/?

Treba si dať pozor aj na stopy arašidov, orechov a sóje v potravinách?

Ďalej mu zistili alergiu na plesne, palinu a trávy. Na ORL nám predpísali Nasofan, pričom bude mať len tri roky. Alergologičku som poprosila o zmenu spreja, chcela som sa vyhnúť kortikoidom a predpísala nám Allergodil, ktorý je od 6 rokov.

Synček nemá momentálne silné prejavy alergie, až na upchatý noštek, ktorý má takmer stále. Od včera dávame Sterimar Mn. Už dlhší čas sa mu robia biele hlieny v očkách. Keď ochorie a má nádchu dávam Nasivin a vtedy hlieny ustupujú, niekedy nie sú prítomné vôbec. Vyzerá to tak, že to má súvis s upchatým noštekom.

Máme ostať pri Sterimare, alebo siahnuť po niektorom z predpísaných sprejov?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

vo výsledkoch máte pri každom alergéne, ktorý vyšiel pozitívne teda jablko, arašidy aj sója v zátvorke číslo. Čím je číslo vyššie, tým je alergia závažnejšia. Hodnoty sa však časom môžu meniť.

Jedným z najčastejších spúšťačov anafylaxie u detí sú práve arašidy ale aj sója. Reakciu vie vyvolať aj maličké zrnko v ovzduší. Preto je vhodné nosiť pri sebe epipen.

Ak výrobca uvádza stopy alergénov na obale, je to z toho dôvodu, že výrobok bol vyrobený v priestoroch, kde sa zároveň vyrábajú aj výrobky s obsahom sóje, arašidov a pod. Znamená to, že výrobca nemá pre túto výrobu oddelenú prevádzku a preto musí na obal uviesť túto informáciu.

Preto je otázne, či stopy týchto alergénov v potravinách sa tam aj reálne vyskytujú.

Alergia na jablko sa od sóje a arašidov odlišuje tým, že jablko má termolabilné alergény. Znamená to, že po tepelnej úprave by nemalo spôsobovať alergickú reakciu. Opatrní však treba byť v peľovom období.

Čo sa týka predpísania liekov, k tomu sa musí vyjadriť lekár. Určite však súhlasím, že dlhodobé užívanie koritkoidov stav zhoršuje a je potrebné sa m vyhnúť, aby zabrali v prípade silných alergických reakciách.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/