Ako zvládať histamínovú intoleranciu počas tehotenstva?

Zodpovedané
27. jún 2022

Dobrý deň,

som tehotná a mám HIT. Pred otehotnením som dodržiavala diétu, zdravo som sa stravovala, aj sa mi podarilo výrazne schudnúť. Po otehotnení mi však začali nezvyčajné chute a cca od 8. týždňa trpím extrémnymi chuťami. Najmä večer príde na mňa vlčí hlad a telo si pýta veci, ktoré by som pri HIT nemala - pizza, majonézové šaláty, sladkosti, salámy, údeniny. Tomuto všetkému som sa vyhýbala a teraz ako keby sa môj organizmus prenastavil práve na to, čo dlho nemal.

Čo s tým?

Hlad je skutočne neovládateľný.

Ďakujem

Dobrý deň,

úplne vám rozumiem 🙂.

Treba si však uvedomiť tri veci.
1.Histamínová intolerancia má svôj pôvod a treba ho poznať. Spomínam to stále, že je to len syndróm a nie primárna príčina ťažkostí. Zo skúseností viem, že pri histamínovom zápale je viac než potrebné dodržiavať protizápalovú a zásadotvornú stravu, aby sa problémy neprehlbovali. Všetko z toho, čo ste spomenuli je pravý opak.

2. Tehotenstvo je iný stav a žena všeličo zažíva. Nič však nie je večné a treba veriť, že tieto chute pomaly odídu. Extrémne chute v tehotenstve na nezdravé jedlá si telo pýta preto, lebo mu môžu chýbať základné živiny. Často sú to práve zdravé tuky omega 3 a 6. Odporúčam sa zamerať na tie a mali by chute zmierniť.
Počas tehotenstva telo potrebuje pestrú vyváženú stravu a dostatočný pitný režim.

3. V tehotenstve maternica produkuje enzým diaaminoxidázy. Preto sa môže stať, že zrazu pacientka s histamínovou intoleranciu nemá s histamínom problém. Je to však dočasný stav a práve po pôrode sa všetko zvykne zhoršiť. Za jedno - je to veľký zásah do organizmu a treba sa regenerovať. Za druhé - nedostatok spánku a výživy vie narobiť ešte väčšie ťažkosti. Ak sa žena počas tehotenstva nesprávne stravuje a ignoruje svoje zdravotné problémy, je len otázka času kedy sa zase organizmus ozve bolesťou alebo inými symptómami.

Lepšie zvládanie HIT počas tehotenstva je aj v tom, že si treba uvedomiť zdravotný problém, ktorý mám. Najdôležitejšie azda je, že súvisí so stavom črevného biómu. Pracujte na zdraví svojho mikrobiómu, aby ste počas pôrodu odovzdali zdravý pomer probiotických a patogennych baktérií. Je to ten najlepší začiatok, ktorý môžete pre svoje dieťatko urobiť.

Odporúčam vám sa v danej oblasti vzdelávať a čítať odbornú literatúru, aby ste lepšie porozumeli svojmu telu aj problému HIT.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/