Čo nesmie byť napísané v zložení potravín, ktoré môže jesť celiatik?

Zodpovedané
28. jan 2024

Dobrý deň,

mám celiakiu.

Na čo si mám dávať pozor, keď je v potravinách skrytý lepok?

Čo nesmie byť napísané v zložení?

Keď je napísané, že môže obsahovať lepok, môžem to konzumovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

v zložení nesmie byť napísané lepok, glutén, pšeničný škrob...

Ideálne je, ak je na potravine znak bezlepkvej potraviny prečiarknutý klas.

Ak je napísane, že môže obsahovať stopy lepku, tak je to z toho dôvodu, že potravina bola balená alebo vyrobená v prostredí, kde sa vyrábajú aj potraviny s obsahom lepku. Je to z legislatívnych dôvodov. Obsah lepku do takejto potraviny však pridaný nie je v rámci jeho receptu. Môže sa tam však dostať napr. vzduchom. To je informácia napr. pre silných alergikov na pšenicu a pod.

Všeobecne však môžeme pokladať takúto potravinu pre celiatika za bezpečnú.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/