Ktoré potraviny nesmiem vôbec jesť počas dojčenia?

Zodpovedané
2. aug 2023

Dobrý deň,

som prvorodička a vôbec neviem, že akej strave sa mám pri dojčení vyhýbať.

Môžem jesť a piť všetko?

Sú nejaké potraviny, ktoré sa popri dojčení nesmú konzumovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie som zástanca nejakých špeciálnych diét počas dojčenia. Jedzte zdravo. To však samo o sebe nemusí byť úplne jednoduché.

V SR máme pod pojmom zdravá strava rôzne typy stravovania. Jedzte pestro. Ideálne lokálne potraviny, čo najmenej priemyselne spracované, dostatok bielkovín, zdravé tuky a primerané množstvo cukrov.

Opatrne so surovými vajíčkami a surovým mäsom. Nie, že by bolo ohrozené bábätko, ale v prípade hospitalizácie môže byť problém so starostlivosťou o bábätko a so zabezpečením dojčenia.

Čo sa týka potravín a detskej koliky, tak nie je preukázané, že ich spôsobujú konkrétne potraviny. Môžete však postupne vypozorovať, že bábätku niektorá potravina nevyhovuje. Väčšinou cca 2 - 3 dni po konzumácii.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová