Neznášanlivosť mliečnych výrobkov

Zodpovedané
14. feb 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Všimla som si, že keď zjem tvaroh alebo mlieko, tak mi začne škvrkať v žalúdku. Niekedy ma aj nepríjemne nafukuje. Bola som už na gastre, kde mi nič nezistili. Mám brať nejaké tabletky, keď chcem jesť mliečne výrobky.

Dalo by sa tomu predísť aj bez liekov?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

tabletky ktoré vám boli odporučené sú pravdepodobne enzýmy na rozklad mliečneho cukru laktózy.

Pokiaľ Vám nebola diagnostikovaná intolerancia laktózy, nemajú tieto tabletky pre vás význam. Na gastre vám mali testovať intoleranciu na laktózu, na mliečnu bielkovinu a alergiu na mlieko. Pokiaľ sa tak nestalo pýtajte si testy zopakovať napr. u alergológa/imunológa.

Pokiaľ budú testy negatívne a vy budete pocitovať tráviace problémy naďalej, odporúčam mlieko a výrobky z neho vyradiť a pozorovať zmenu. Mliečne nevyraďujte zo stravy pred žiadaným testovaním, aby sa vám ukázali protilátky.

Mlieko a mliečne výrobky nie sú nevyhnutná zložka stravy. Nahradiť ich vieme rastlinnými vyrobkámi bez obsahu cukru napr. z mandlí.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/