Kedy je vhodné zaviesť dieťaťu mliečne výrobky?

Zodpovedané
21. sep 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mliečnych príkrmov pre ročné dieťa. Viem, že dieťa by malo vypiť asi 300 ml mlieka za deň.

Počíta sa do tohto príjmu aj materské mlieko?

Aké mliečne výrobky a kedy môžem dieťaťu zaviesť?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, počíta sa aj materské mliečko.

1 porcia mlieka je 150 ml a to sa rovná 1 jogurtu, alebo 30 gramom syra. To znamená, že ak by nebolo dieťa dojčené, chcelo by to mať v strave minimálne buď 1x fľašu mlieka + 2x jogurt. Alebo 1x fľašu mlieka + jogurt + kúsok syra denne.

U dojčených sa to počítať vyslovene nedá, lebo neviem koľko mliečka vypijú. Každopádne mliečne produkty má mať dieťatko v strave aj tak. Ročné už môže všetko okrem tavených a vyslovene slaných syrov, korbáčov, bryndzu iba sporadicky.

Takže biely jogurt, tvaroh, cottage, mozarela, tvrdé syry, acidko, kravské plnotučné mlieko, smotana - toto všetko v rámci prípravy pokrmov už používať môžete.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička