Ako postupovať pri náhlom poklese pulzu u 3,5-ročného dieťaťa s tachykardiou?

Zodpovedané
23. jan 2023

Dobrý deň,

moja 3,5-ročná dcérka má od narodenia tachykardiu. V 2 rokoch mala vysadenú liečbu s tým, že je už 1,5 roka bez liekov. Medzitým mala asi 4x búšenie srdiečka do 240 úderov a vždy sa to zastavilo samé. Stalo sa jej to počas plaču a pri chorobe. Jej priemerný pulz bol cca 130 cez deň, v noci 90, pri plači 180. Posledný mesiac má však nízky pulz. V noci počas spánku jej klesne aj na 52, zrazu stúpne na 70. V priemere sa to pohybuje medzi 59 až 70. Cez deň má 90 v kľude, niekedy aj menej, pri pohybe okolo 105. Pediatrička si to všimla tiež, že sa jej tep znížil a počula u nej extrasystoly. Dcéra je v tomto období stále chorá, pri chorobe mala vždy vysoké pulzy. Riešila som to už aj s kardiologičkou, ale jednoznačnú odpoveď, ako situáciu riešiť, však nepoznám.

Mám sa niečoho obávať?

Ako ďalej postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

bude potrebné urobiť 24-hodinový monitoring frekvencie srdca tzv. Holter a na základe výsledkov určiť , či je nutná liečba.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/