Pomoc pri výbere autosedačky

Zodpovedané
8. sep 2022

Dobrý deň.

Chcela by som sa poradiť ohľadom autosedačky pre dcérku.
V decembri bude mať 4roky, má 16kg a cca 105cm. Momentálne sa vozí v autosedačke Joie I-Spin 360. Tú by som chcela dať nášmu 18 mesačnému a dcérke kúpiť už možno niečo v kat. 15-36kg. Pôvodne som bola rozhodnutá pre Joie Bold, ale kľudne si nechám poradiť aj niečo iné.

Rada by som, ak by sa dala sedačka trošku polohovať, keďže dcérka si niekedy v aute pospí. A taktiež by som privítala aspoň zo začiatku 5 bodové zapínanie.

Vopred ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

autosedačky kat. 15-36kg už nemajú pútanie 5 bodovými integrovanými pásmi, pripevnenie dieťaťa v tejto kategórii je možné len bezpečnostným pásom auta.

Z polohovateľných autosedačiek kat. 15-36kg odporúčam:

  • Nuna AACE LX - pohodlná autosedačka kategórie i-Size do 150 cm, pri upevnení systémom Isofix môžete nastaviť sklon pre nájdenie ideálnej polohy. So zdvíhaním hlavovej opierky sa aj jemne rozširuje do strán, ventilačné panely pomáhajú navodiť príjemnú klímu.

  • Avionaut MaxSpace - pohodlná, polohovateľná autosedačka s vysokou chrbtovou opierkou. Reálne vydrží do 160cm výšky dieťaťa.

  • Axkid Bigkid 2- bezpečná, polohovateľná, medzi nohami má vodič na správne vedenie pásu, taktiež ako Avionaut Maxspace disponuje vysokou chrbtovou opierkou, takže poslúži dieťaťu naozaj dlhé obdobie.

Keďže uvažujete nad Joie Bold, predpokladám, že dcéra už cestuje v smere jazdy.

Pri dcérinej výške Vám už žiadna sedačka (okrem čisto protismerných modelov) neposkytne pútanie 5 bodovými integrovanými pásmi na nejaké dlhšie obdobie.
Ak máte v aute Top tether, najlepšou voľbou je práve spomínaná Joie Bold s predĺženým využitím 5 bodového zapínania do 25 kg (cca 130 cm).

Autosedačka z kat. 9-36kg však nevydrží až do konca obdobia, kedy by malo dieťa cestovať v autosedačke (do 150cm), neskôr ju budete musieť nahradiť poslednou sedačkou z kat. 15-36kg.

S prianím pekného dňa,
Eva Chymová
poradkyňa výberu autosedačiek