Aké vyšetrenia sú nevyhnutné po opakovaných potratoch?

Zodpovedané
4. feb 2023

Dobrý deň,

som po troch potratoch (2x MA, 1x spontánny). Snahu o dieťa som už viac menej vzdala, manžel ešte nie. Je to vec našej komunikácie.

Moja gynekologička navrhuje rôzne vyšetrenia pre prípad, že by som otehotnela. Navrhuje hematológiu, genetiku, imunológiu a endokrinológiu. Zamestnávateľ mi neumožní dostatok voľna na absolvovanie toľkých návštev lekárov.

Ktoré z uvedených vyšetrení je podľa Vašich skúseností potrebné absolvovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu otázku. Všetky vyšetrenia, ktoré pani doktorka navrhla majú svoju výpovednú hodnotu. Je predčasné niektoré z nich vyradiť.

Nájsť relevantný dôvod abortov nám pomôžu práve spomínané vyšetrenia. Sú súčasťou diagnostiky, ale či sa ukážu všetky ako nevyhnutné a v akom poradí sa vykonajú, tak to najlepšie vyhodnotí lekár v centre asistovanej reprodukcie.

Verím, že nájdete v sebe ešte dosť sily a optimizmu, aby ste s podporou manžela zvládli toto náročné obdobie.

Držím palce a želám Vám všetko dobré.
Peter Harbulák

web: GYN FIV - centrum pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu
Tel. Bratislava: 0902 81 81 00
Tel. Nitra: 0908 40 68 77
Tel. Žilina: 0905 40 86 19