Je nutné v druhom tehotenstve opäť podstúpiť terapiu kortikosteroidmi?

Zodpovedané
7. feb 2023

Dobrý deň,

mala som skúsenosť s terapiou kortikosteroidmi Medrol a mám pocit, že liečba bola zbytočná. Veď veľa žien má embryotoxické cytokíny a vynosia dieťatko.

Boli sme na IVF, ICSI, a podaril sa hneď prvý KET. Dala som si zamraziť aj vajíčka, ale z 23 som mala na mrazenie vhodné 2.

Je nutné opäť podstúpiť terapiu kortikosteroidmi v druhom tehotenstve?

Ďakujem

Dobrý deň,

Vaša liečba iste nasledovala po dôkladnej diagnostike, kedy imunologickú liečbu poskytlo pracovisko reprodukčnej imunológie v spolupráci s centrum asistovanej reprodukcie.

Imunologický status sa môže časom meniť, preto pri plánovaní ďalšieho tehotenstva odporúčam opäť absolvovať vyšetrenie a konzultáciu v centre asistovanej reprodukcie. Výsledky ukážu opodstatnenosť novej terapie.

Držím palce a želám všetko dobré.
Peter Harbulák

web: GYN FIV - centrum pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu
Tel. Bratislava: 0902 81 81 00
Tel. Nitra: 0908 40 68 77
Tel. Žilina: 0905 40 86 19