Aký je Váš názor na manželov spermiogram?

Zodpovedané
12. jún 2020

Dobrý deň,

obaja s manželom mám 31 rokov a 7 mesiacov sa snažíme o tretie dieťa. Obe deti sa nám podarili viac menej bez problémov. Teraz riešime folikulometriu, vyšetrenia, meranie bazálnej teploty, spermiogram, výter na chlamýdie, ureaplazmu.

Dočasne stojíme pri zlom spermiograme. Každý nám na výsledok povie iné.

  • objem - - - 4 ml
  • pH - - - 8,0
  • koncentrácia spermií (x 10/ ml) - - - 21
  • koncentrácia motylných spermií (x 10/ ml) - - - 10
  • motylita - - - A (15%)
  • spermie s normálnou morfológiu - - - 3%
  • patológia hlavičiek - - - 89%
  • patológia stredných časti - - - 43%
  • patológia bičíkov- - - 29%

Je to moc zle?

Diagnostika asthenoteratozoospermia.

Iné vyšetrenia sú zatiaľ ok. K ovulácii dochádza, výter negatívny. Budúci cyklus som objednaná na hyfosy. Manžel u urológa tiež všetko ok.
Užívame voľnopredajné vitamíny.

Manžel užíva inositol, Folandrol, Kotvičník s ečkom, selén + zinok a vitamín C.

Ja užívam Inositol, Fertiprona, Cečko, kyselinu listovú, čaj alchemilka a malinik.

Mám dôverovať folikulometrii, alebo mám veriť skôr bazálnej teplote?

Keďže folikulometria ukázala, že je po ovulácii a bazálna teplota nie.

Ďakujem

Dobrý deň,

výsledky spermiogramu hodnotíme podľa odporúčaní WHO. Vzhľadom k jasne stanoveným referenčným hodnotám by sme ho mali všetci interpretovať rovnako, a to: Spermiogram so zníženou pohyblivosťou spermií ako aj štrukturálnou odchýlkou.

Spermiogram možno opakovať, pokiaľ hodnoty ostanú rovnaké, zvážiť insemináciu - vpravenie spermií katétrom do dutiny maternice. V prípade zníženej pohyblivosti ako u Vás sa spermiám uľahčí pohyb na správne miesto v správny čas.

Folikulometria má vyššiu výpovednú hodnotu než meranie bazálnej teploty, ktoré môže byť ovplyvnené veľa faktormi - spánkom, teplomerom, časom merania atď.

S pozdravom