Máme šancu prirodzene počať pri zlom spermiograme?

Zodpovedané
12. dec 2020

Dobrý deň,

máme zlú morfológiu spermií.

Hodnoty spermiogramu:
Objem: 6ml
Ph: 7,8
Celkový počet spermií: 200 000 000
Koncentrácia: 35 000 000 ml
Koncentrácia motilných: 21 000 000 ml
Podiel motilných: 60%
Motilita A: 15%
Normálna morfológia: 2%
Patológia hlavičiek: 92%
Patológia strednej časti: 45%
Patológia bičíkov: 29%

Partner začal užívať DAA, Bluefertil plus, Florandrol. Nakoľko ma obezitu 1.stupňa zlepšili sme životosprávu. Už takto fungujeme mesiac. O 2 mesiace máme ísť na kontrolu a už aj na úvodnú konzultáciu do CAR.

Máme šancu prirodzene počať pri takomto spermiograme, alebo máme rovno podstúpiť IVF/ICSI?

Poradíte nám nejaké vitamíny, s ktorými máte dobre skúsenosti?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

čo sa týka vitamínovej liečby myslím, že partner toho užíva dostatočne veľa. Myslím, že tieto výsledky samotné nie sú hneď dôvod na IVF/icsi samozrejme zavisí aj na ďalších faktoroch ako je vek partnerky, pravidelnosť cyklov a dĺžka snahy o otehotnenie.

Určite by malo význam (v prípade ak okrem spermiogramu nie je žiadny problém) zvážiť insemináciu po predchádzajúcej príprave spermií metódou MACS alebo MFFS - metódy selekcie “kvalitných” spermií.

Držím palce.

Dr. Rybanska