Aké umelé mlieko pre dieťa, ktoré má často stolicu?

Zodpovedané
28. okt 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom umelého mlieka. Máme dvojmesačného synčeka, ktorému sme zo začiatku dávali Sunar. Grckal, tak nám doktor predpísal Sunar AR a vtedy začali problémy.

Syn kakal aj 13x denne a nakoniec mlieko odmietal piť. Tak nám poradili dať Sunar s Nutritonom. Tež veľa kakal. A to až tak, že mal krv v stolici. Predpísali nám Nutrilon Syneo. Tak sme boli na gastre pre podozrenie na ABKM, ale to sa nepotvrdilo. Tak som mu začala dávať Kendamil. Ten pije 2 týždne, ale malý má stále riedku stolicu. Kaká 1-2x denne, ale vodové. Neviem či to je problém alebo nie. Je nekľudný, uplakaný a vidieť, že ho bolí bruško. On buď spí, papá alebo plače.

Chcela som skúsiť iné mlieko, napr. Beba Sensitive, ale je tam písané, že je na zápchu. Môj však zápchu nemá. Chcela by som mu dať niečo z čoho by nebolelo bruško.

Ktoré umelé mlieko by ste nám poradili?

Dávame Coliprev, Sab Simlex a BioGaia.

Výter z konečníka a krv mal v poriadku.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak je synček vyslovene nespokojný, tak je na zváženie mliečko vymeniť. Hoci frekvencia stolíc sa výrazne znížila a je otázne, či plač a nespokojnosť nie je na vrub dojčenských kolík, ktoré nesúvisia s mliečkom, ktoré dieťatko pije. Neviem Vám takto bez vyšetrenia a viacerých doplňujúcich otázok povedať či výmena môže byť úspešná, stav by som konzultovala s Vašou pani doktorkou.

Pokojne by som ale vyskúšala Beba Sensitive. A nevadí, že sa na nej píše, že je pri zápche. Každé mliečko každému dieťatku sadne inak a je občas náročné nájsť to správne. Verím, že sa Vám Váš problém podarí vyriešiť.

Dieťatku nedávajte žiadne iné tekutiny okrem mliečka - žiadnu vodu, či odvar z vločiek, či čajík.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička