Môže byť dcérka alergická na mliečne výrobky?

Zodpovedané
22. sep 2022

Dobrý deň,

moja 3-ročná dcéra mala 8. septembra syrovo-smotanové cestoviny. Poobede bola malátna, sťažovala sa na bolesť brucha. Nezvracala.

Následne v piatok 9. septembra zvracala poobede 2x. Na obed mala tiež syrovo-smotanové cestoviny. V sobotu bola malátna, v nedeľu v poriadku. V nedeľu večer 2x hnačkovala.

Pondelok, utorok bola v poriadku, hrala sa všetko v pohode, večer zjedla jogurt. V noci sa sťažovala na bolesť bruška ale nekakala, nevracala nič. V stredu išla do škôlky.

V stredu v škôlke mala na obed mlieko a večer dostala jogurt, následne v noci 3x zvracala.

Vo štvrtok, piatok bola zase malátna, tak piatok ráno sme boli u doktorky. Tá povedala, že je to vírus, dostala probiotiká (Floraliv). V sobotu ráno chytila nádchu a tá jej trvá doteraz.

Žalúdočné problémy nemala od stredy, medzitým mala normálnu stolicu.

18. septembra si dala 3 lyžičky jogurtu na obed a 19. septembra hnačkovala do obeda 1x.

Môže mať toto súvis ešte stále s virózou, alebo tu sa už môže jednať o alergiu na mliečne výrobky?

Ja už ani neviem čo robím zlé, už druhý týždeň chorá, každé skoro 4 dní buď zvracia alebo hnačkuje.

Ďakujem

Dobrý deň,

je pomerne typické, že po črevnej viróze je prechodná intolerancia laktózy. Teda - ak dieťa zje niečo laktozové, organizmus to nevie spracovať a reaguje hnačkami, nafukovaním, bolesťou brucha.

Na týždeň dva by som preto kupovala bezlaktózové mliečne výrobky pre dcérku. Potom sa vráťte naspäť k lakto výrobkom.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička