Ako spestriť jedálniček 6-mesačného synčeka?

Zodpovedané
16. aug 2022

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom príkrmov, ktoré dávam synčekovi.

Ráno 8:00 UM 120 - 150 ml. O 11:00, keď sa zobudí, tak dáme ovocie. Zatiaľ mi chce len banán. Jablko a hrušku som trošku obvarila a pomixovala. Nechcel to, napínalo ho. Preto mu dávám aspoň presnídávky značky Ovko.

Aké ovocie mu môžem ešte dať?

Niekedy si vypýta aj mliečko za tým, keď je hladný. Detskej výživy spapá len okolo 100 ml. Okolo 13:00 - 13:30 máva zeleninový prikrm alebo zeleninovo - mäsovy príkrm 4x do týždňa. Žĺtko dávam do zeleninového 2x do týždňa. Príkrmy mu chutia a dokáže z nich spapať aj 150 ml. Máme zavedené kuracie, teľacie a morčacie mäsko. Ešte chceme kraličie. Dávam aj lyžičku panenského olivového oleja do prikrmov. Aj lepok už som zaviedla. Plus detské cestoviny z DM som mu dala do príkrmu

O 17:00 mu dávam kašu nemliecnu mliečnu ochutenú. Striedam mu ich a tiež mu veľmi chutia. Niekedy spapá aj 140 ml a ak je moc hladný, vypýta trošku ešte mliečka. A po okupaní okolo 19:30 mliečko okolo 160 -180 ml.

V noci sa budí aj tak stále dva razy na mliečko. Cez deň niekedy dám chrumky s príchuťou mrkvy, maximálne jedna - dve za deň z DMky alebo aj rožok.

Má 6 mesiacov a váži 7 750 gramov.

Je v poriadku, keď si cez deň vypýta niekedy viacej mlieka a aj v noci?

Niekedy bývajú dni, že papá len okolo 100 ml.

Robím všetko dobré, alebo by ste mi ešte niečo odporučila?

Chcela by som zaviesť strukovinu.

Akú by som mohla kúpiť?

Mám ju zaviesť do zeleninového príkrmu?

Ďakujem

Dobrý deň,

nočné jedenie je pre tento vek úplne bežné. Nepýta si viac, pýta si úplne štandardne. Aj napiť sa mliečka po desiate, či obede je pre tento vek úplne v poriadku.

Dávka na desiatu je presne akurát, viac ako 100 ml by som nedávala. Pri Ovku dávajte pozor aby to bolo to, ktoré nemá pridaný cukor. Ovocie môže všetko od výmyslu sveta. Teraz je sezóna sliviek, marhul, broskýň - skúste pokojne tie. Ale teda môže všetko maliny, jahody, egreše, ribezle, citrusy. Čo Vás napadne - vždy najprv tepelne spracované.

Pri strukovinách začnite červenou šošovicou, potom postupne ostatné. Zaviesť do zeleninového príkrmu a potom 1x do týždňa dávať na obed zelenina + strukovina (v bezmäsitý deň).

Kaše je dobré striedať (aj druhy oblinín - pšenica, ryža, cirok, špalda, ovos).

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička