Čo mám ponúkať 6-mesačnému dieťaťu na desiatu a čo na olovrant?

Zodpovedané
7. sep 2022

Dobrý deň,

dieť má 6 mesiacov a od narodenia sme na UM Sunar.

Má zavedených cca 10 druhov zeleniny, 3 druhý mäsa, žĺtok, lepok.

Chceme začať desiatou. Ak som správne pochopila, malo by to byť uvarené/naparené ovocie.

Čo ak mi zje len 3 lyžičky?

Mám opäť potom podať mliečko? A

Kedy mám po správnosti zaviesť desiatu a čo preane ste dávali vy?

Dávate ešte stále aj teraz?

Potom po zavedení ovocia cca týždeň až dva nám naša pediatrička kázala dať jogurt.

Je to aj podľa vás tak?

Mám dávať jogurt na desiatu s tým ovocím, alebo ho dať na olovrant?

Čo na olovrant?

Niekto vraví, že ovocie už veľmi poobedie nie. Iný áno.

A ako postupovať s kašami?

Mám dávaťo mliečne či nemliečne, keďže sme na Sunare?

Musí to byť tá istá značka, či môžem aj Hamí?

Kedy a čo zaradiť na večeru?

V ktorom mesiaci mám zaviesť raňajky?

Ďakujem

Dobrý deň,

na desiatu je ideálne začať ponúkať rôzne druhy ovocia (a tento zvyk si preniesť aj do neskoršieho života). Ak by to boli aj iba 3 lyžičky, je to brané ako úspešné zaradenie (aj 1 lyžička). Pokiaľ zje 3 lyžičky a po 30 minútach vyžaduje mliečko, dajte mu. Skúsila by som ale oddeliť aspoň tých 30 minút od seba. A to preto, aby pochopil následnosť - že ak je hladný, dostane mliečko, ale ak sa nasýti, nepotrebuje ho hneď.

Jogurt v tomto veku nie je problém. Skúste klasický biely plnotučný (3,5%), neochutený. Deti v tomto veku ho zvyknú mať rady aj bez dochutenia ovocím a je to dobrý návyk. Jogurt je dobrá voľba na olovrant. Nebol by problém podať ovocie kedykoľvek cez deň a ani priamo pred spaním, ale keď budete dávať ovocie na desiatu, tak olovrant už iné jedlo.

Kaše môžete dávať spočiatku nemliečne, ak má dostatočný prísun UM pomimo. Môžete akejkoľvek značky. V podsatte nevadí ani mliečna, ale je vyššia nálož kalorii a teda aj mliečnej dávky. Kaše sa klasicky zavádzajú na večere. Neskôr večere môžu byť aj iné alternatívy - pečivo (cca po 9. mesiaci), či zeleninová polievka...

Raňajky zvyknú byť zaradené posledné - ako u koho. Niekedy medzi 10. - 12. mesiacom.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička