Koľko chodov by malo mať ročné dieťa?

Zodpovedané
3. máj 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom stravovania mojej ročnej dcérky.

  • V noci vypije 120 ml umelého mlieka.
  • Ráno okolo 8,00 znova 120 ml.
  • O 10:00 zje biely jogurt s piškótou.
  • 12:00 obed cca 200 g.
  • 14:00 ovocná kapsička 100 g (iné ovocie odmieta v akejkoľvek forme).
  • 17:00 mliečna kaša z 200 ml vody.
  • 20:00 vypije 150 ml UM.

Je takéto stravovanie v poriadku?

Mala by spapať viac alebo menej?

Od narodenia nie je extra kamarátka s jedlom a fungujeme tak, že jej pustím video a tak papá. Inak to nejde. Keď som ju aj nechala vyhladovať, tak zjedla 5 lyžičiek a dosť. Nemôžem sa riadiť tým koľko si ona pýta. Preto ma zaujímajú aj množstvá.

Pôrodnú váhu mala 2 930 g a 51 cm. V roku mala cca 8 500 g a vyše 80 cm.

Je takáto váha v poriadku?

Ako ju naučiť papať kúsky?

Rohlík, chlieb, chrumku zje, ale inak nič. Keď jej dám nejaké kúsky, pozvracia sa.

Do ktorého mesiaca je vhodné mixovať?

Nechce ani jedlo popučené vidličkou.

Mám ju nejako nútiť do tých kúskov, alebo má ešte čas?

Už má 11 zubov.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

niekto mixovať ani nezačína, takže neexistuje niečo ako mesiac, do ktorého je vhodné mixovať. Väčšina detí začína tolerovať kúsky okolo 10. mesiaca, keď im rodič začne ponúkať. Niektoré však oveľa neskôr. Ak vracia, tak to nechajte nateraz tak. Choďte cestou jedla do ruky - uvarená mrkva, zemiak, uhorka, cestovina. Mäso prichádza najneskôr. Niekedy až po tom ako vyjdú druhé stoličky.

Ak je takto váhovo s priberaním na tom pomalšie od narodenia, tak je to viac menej v poriadku (to neviem posúdiť - chýbajú mi k tomu info).

Ročné dieťa by malo mať tri hlavné chody a 1-2 snacky medzitým. Chýbajú mi teda raňajky - treba ich nahradiť mliekom - vajíčka/pečivo s nátierkou a zeleninou/palacinky/puding ...

Väčšinou po roku už môžete skúšať robiť obidva chody na obed - polievku aj druhé (rodinná strava, len menej dochutená).

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička