Koľko mliečnej zložky má mať v strave 9-mesačné dieťatko?

Zodpovedané
21. jún 2022

Dobrý deň,

rada by som poprosila o vysvetlenie ohľadom jedálnička môjho 9-mesačného synčeka. Do 6 mesiaca bol plne dojčený bez dokrmovania. Od pol roka sme začali prikrmovať.

Syn je super papkáč, s ničím nemal od začiatku problém a hneď nabehol na plnohodnotné porcie. Ako sme však zaraďovali viac a viac príkrmov v rámci dňa, tak dojčenie šlo do pozadia. Dopracovali sme sa do režimu, že dojčím len nadránom/ráno po prebudení čiže 1x do dňa cca od 8 mesiaca.

Moja mama mi povedala, že také malé bábätko by malo ešte prijímať okolo 500 ml mlieka denne a to ma dosť vystrašilo, keďže ja som dojčenie skôr nahradila normálnou stravou.

Posledne dva týždne som zaradila do jedálnička mliečne kaše ráno a večer pred spaním.

Môžem to brať ako náhradu mlieka?

Aktuálny jedálniček:
Ráno po prebudení dojčenie, okolo 9 - 10 raňajky mliečna kaša cca 200 ml. Okolo 13tej obed zeleninovo-mäsový prikrm 200 ml, okolo 17tej ovocný príkrm cca 100 ml. Okolo 19tej večera mliečna kaša 200 ml. Vždy zje celé porcie niekedy dokonca ešte pýta viac. Denne vypije dojčenskú vodu/čaj v množstve cca 200 ml.

Na poslednej kontrole ako 8-mesačný vážil 6800 g, čo nebol veľký prírastok od pol ročnej váhy, kedy mal necelých 6 500 g. Pôrodná váha bola 3 200 g.

Pediatrička mu zobrala krv, že či má dosť železa. Výsledky boli v poriadku. Včera mal 9 mesiacov. Vážila som ho a mal 7 330 g. Myslím, že tie mliečne kaše mu teraz trošku rýchlejšie zdvihli váhu.

Čo mám zmeniť?

Mám zaradiť do stravy umelé mlieko pomedzi jednotlivé chody?

Ďakujem

Dobrý deň,

mamina má inak dobré info, presne takto nejak to "múdre knižky" uvádzajú. Avšak samozrejme sú deti, ktoré mlileko odmietajú už v skoršom veku a tým práve treba nahrádzať mlieko na pitie, mliekom v mliečnych produktoch ako mliečna kaša, jogurt, či sporadicky do roka aj tvrdý syr.

Mliečna kaša 2x denne. Ak je rovnaká, tak nepodporuje rozmanitosť. Skúste napríklad na raňajky kašu, na desiatu ovocie, na obed mäso + zelenina, na olovrant biely jogurt a na večeru napr. mixovaná zeleninová polievka, či rizotko. A postupne napr. chlebík na vojačikov s lučinou či maslom.

Umelé mlieko by som nenahradzovala.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička