Koľko umelého mlieka má vypiť bábätko za 24 hodín podľa veku alebo váhy?

Zodpovedané
13. okt 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom pitia umelého mlieka.

Existuje norma, prípadne odporúčanie koľko umelého mlieka má vypiť bábätko za 24 hodín podľa veku alebo váhy?

Aké sú odporúčané dávkovania pre ostatné potraviny?

Nedávno ste spomínali, že 8 mesačné dieťatko má dostať cca 100 g ovocia denne.

Mám 10 mesačného 8 kg vážiaceho synčeka a trošku bojujem s tým, kedy mu dať koľko a akého príkrmu a kedy koľko mliečka.

Je mlieko výživnejšie ako príkrmy?

Čistá kaša s vodou mu z výživového hľadiska veľa nedá rovnako ako ovocná desiata - žiadne, prípadne minimum bielkovín).

Teraz mu dávam cca každé 3 hodiny príkrm a/alebo mliečko. Za 24 hodín ho vypije približne 600 ml.

Ďakujem

Dobrý deň,

v tomto veku už nejaká norma nie je. Je žiadúce, aby bábätko stále pilo mliečko. Dajme tomu tých 500 ml denne.

Nemáte pravdu, že kaša a ovocie nedá veľa z výživového hľadiska, práve naopak. Kaloricky je kaša "nabitá" - lebo sacharidy, obsahuje vlákninu, rôzne obiloviny. Ovocie zasa kopu vitamínov a stopových prvkov.

Odporúčanie na to, koľko dieťa zje nie je, lebo každé je iné a každé papá podľa seba. Hmotnosť Vášho synčeka je vzhľadom k veku úplne v norme. Takže sa nemusíte báť, že by niečo strádal.

10 mesačné dieťatko by mohlo mať napríklad takýto jedálniček: Raňajky mliečko, potom na desiatu ovocie, pred spánkom UM ak chce, na obed mäsovozeleninový príkrm (1x v týždni ryba, x strukovina, 1x vajíčko). Pred spánkom zasa UM ak chce, na olovrant zelenina, alebo pečivo, jogurt. Na večeru kašu a pred spaním mlieko.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička