Môže dcérka po zavedení lepku už pravidelne papať aj iné obilninové kaše?

Zodpovedané
4. júl 2022

Dobrý deň,

5,5-mesačná dcéra má vyše mesiaca zaradené mäsovo-zeleninové príkrmy, ovocné pyré a na večeru kašu z ryžových vločiek. Po tri dni sme skúsili lepok vo forme varených bezvaječných cestovín. Dcéru nedojčím.

Môže po zavedení lepku už pravidelne papať aj iné obilninové kaše, resp.bulgur, pšeničnú detskú krupicu?

Môžem jej dať ochutnať za lyžičku bieleho jogurtu?

Po zavedení vaječného žĺtka jej môžem jednorazovo dať do príkrmu aj kúsok bielka?

Ako je to s alergénmi ako napr. zeler, rajčiny?

Môžem jej odobrať z vývaru, v ktorom sa varil zeler?

Môžem jej dať detskú výživu v skle, kde boli použité rajčiny?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, po zavedení lepku už môže papať rôzne lepkové alternatívy. Po zavedení žĺtka treba zaviesť bielko (ešte by som počkala), taktiež 3 dni po sebe menšie časti.

Pokiaľ dcérka nemá atopický ekzém či zistené alergie, všetky potencionálne alergény - zeler, rajčiny, vajce, bielkovina kravského mlieka, orechy - sa zavádzajú do ukončeného 12.mesiaca.

Ak sa v niečom varil zeler, neznamená to, že ten zeler je zaradený - treba klasicky ho klasicky rozmixovať.

Biely jogurt môžete zaradiť, ale tiež je ešte na to čas cca 2 mesiace, počas ktorých ešte zaraďujte ryby, obilniny, zeleninu, ovocie a iné druhy mäska.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička