Môže neprevarené a nepasterizované ovčie alebo kozie mlieko a výrobky z neho spôsobovať encefalitídu, boreliózu a listeriózu?

Zodpovedané
21. jún 2022

Dobrý deň,

máme malé deti, a preto by som sa chcela poradiť ohľadom výrobkov z mlieka.

Môže neprevarené a nepasterizované ovčie alebo kozie mlieko a výrobky z neho spôsobovať encefalitídu, boreliózu a listeriózu?

Sú vraj rozšírené kliešte, ktoré môžu tieto ochorenia roznášať. V správach informovali o nejakých prípadoch.

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, tieto výrobky môžu spôsobiť encefalitídu aj listeriózu. Boreliózu skôr nie. Tam je potrebný priamy prenos z kliešťa na človeka, nie cez mliečne produkty.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička