Prečo 11 - mesačný syn odmieta jedlo?

Zodpovedané
11. júl 2022

Dobrý deň,

jedenásťmesačný synček už mesiac a pol nič nepapá. Začalo to tým, že mu išli zúbky. No zúbky mu teraz nejdú a on stále nepapá.
Nezje vôbec nič. Ráno o piatej vypije 240 ml mliečka, o desiatej mu dávam ovocie, no nezje ani kúsok. Na obed o 13.00 dostáva príkrm, opäť nič nezje. Na olovrant o štvrtej mu dávam jogurt, chlebík, vianočku, aj to odmietne. Podobne tak aj na večeru o siedmej, nachystám mu kašu, ani sa jej nedotkne. Po večeri jedine vypije ďalších 240 ml mlieka. V noci sa zvykne zobudiť na mliečko, keďže celý deň nič nepapá. Skúšala som mu jedlo aj pomixovať, skúšala som mu dávať aj kúsky, menšie, väčšie, aj nech papá sám. Púšťame mu aj rozprávky. Teplom to tiež nie je, lebo boli aj chladné dni a aj tak nepapal.
Nič nezaberá už som zúfalá.

Čo by pomohlo, aby začal jesť a čo mohlo spôsobiť, že prestal papať?

Ďakujem

Dobrý deň,

bohužiaľ, neviem vám poradiť ako na to.

Treba toto obdobie "iba" prekonať. Skúste kúpiť plniteľné vrecká a dávať mu zmixovaný príkrm tak, prípadne kúpte sklenené príkrmy, či by nepapal aspoň tie. Pri raste zubov je to naozaj typické, že deti odmietajú jedlo.

Útechou vám môže byť, ak synček naďalej postupne priberá a psychomotoricky napreduje. Pokiaľ nie, vtedy je určite na mieste riešiť situáciu s pediatrom.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička