Ako zistím, či chcem tretie dieťa?

Zodpovedané
14. mar 2024

Dobrý deň,

mám 37 rokov a 2 deti. Dieťa z predošlého vzťahu má 7 rokov, druhé má rok a mám ho s terajším manželom. S veľkou dcérou je to ťažké, aj mladšia dcérka spinkala zle.

Mám za sebou ťažké a únavné obdobie. Pôrody boli bolestivé, ale mala som aj pekné zážitky. Ťahá mi na 40 a neviem či to naozaj takto má byť, že 2 deti a dosť. Stále mám pocit, že tretie dieťa niekde čaká na príležitosť, kedy môže prísť a ja mu to musím umožniť.

Chcem ísť na mamaplastiku prsníkov. Možno sa len obávam, že potom sa bábo zadarí a možno nebudem môcť dojčiť. Predtým by som radšej ešte stihla jedno dieťa. Myslela som si, že som bola v popôrodnej eufórii.

Ten pocit už trvá rok, všetko je proti mme. S mužom fajn, teraz nerobím a je to už finančne náročné. Nemala by som čas na malú, nemala by som čas pre manžela. Ešte menej peňazí by bolo, zase by som rok nespala, možno by to bolo zas dievčatko. Všetko je proti a predsa ten pocit, že on tam čaká.

Už som raz do tejto poradne písala ohľadom toho, že som mala pocit, že som nedostala zo strany manžela dostatočne uznanie za pôrod. Touto cestou Vám chcem poďakovať za odpoveď. Zvládla som to, vyrovnala som sa s tým a už je to dobre. Stačilo to zo seba vypísať a prečítať si Vaše slová.

Ako zistiť, či chcem dieťa?

Je tento pocit stále len následok pôrodu a ešte kúsok popôrodnej depky?

Resp. strach z toho, že moje telo starne a neskôr to nezvládne.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ďakujeme za opätovnú dôveru a možnosť s Vami zdieľať Vašu cestu životom.

Ono je to úplne prirodzené, že si kladiete otázky či dve deti sú naozaj konečné číslo. Vek je skutočne niečo, čo beží a nedokáže sa meniť podľa našich prianí. V mnohom je vek len číslo, ktoré nemusí mať až tak zásadný vplyv na naše rozhodovanie. Otvorili ste tému, ktorej pomyselne tikajú hodinky, no doprajte si čas a bezpečný priestor nad tým všetkým pouvažovať.

Začnite možno veľkou zvedavosťou k sebe samej a svojej motivácii. Pokojne si to aj spíšte na papier, aké všetky témy Vám do toho vstupujú. Je dosť možné, že tieto motívy nebudú posledné. Keď sa opýtate, prečo práve toto, tak dostanete ďalšie odpovede.

Môžete aj rozmýšľať nad tým, čo by Vám ďalšie dieťa prinieslo do života, čo tam aktuálne nie je. Buďte zvedavá a čo najviac úprimná k sebe.

Pri takýchto dilemách ľudia dokážu prísť na rôzne zistenia. Niekedy aj prekvapujúce. A niekedy je záverom len to, že naozaj po ďalšom dieťati túžia.

Verím, že ste s manželom jeden tím. Podporujem Vás aj teraz v úprimných rozhovoroch s ním. Popísali ste niekoľko potenciálne náročných momentov, ktoré by určite mali dopad na rodinu ako takú. Náročné momenty sú často zvládnuteľné. V ideálnych podmienkach sú na to dvaja a už dopredu vedia, čo a ako by si to priali.

To že posledný rok intenzívne riešite túžbu po ešte jednom dieťatku má určite niekde impulz. Vek často zohráva rolu, ale aj túžba zažiť to všetko ešte raz možno v úplne inom scenári či čokoľvek ďalšie.

Ja pre vás konkrétnu odpoveď nemám. Tú musíte nájsť sama. Možno práve dobré otázky a otvorenosť voči sebe samej Vás v tom podporia. Hoci beh života nezastavíte, máte čas. Všetok čas, ktorý je potrebný na toto rozhodnutie.

Ak by ste chceli v téme pokračovať, ozvite sa nám.

Držím Vám palce.

Mgr. Katarína Žilák
info@vydumamky.sk
www.vydumamky.sk