Ako môžem ukončiť nájomnú zmluvu na dobu určitú?

Zodpovedané
9. feb 2023

Dobrý deň,

prenajímateľ mi prenajíma kancelárske priestory od septembra 2022, zmluva je na dobu určitú do 31.12.2023. Prišiel mi na podpis dodatok - zvýšenie nájmu a energií. Za január 2023 išla platba po starom, dodatok podpísaný nie je. Keď som sa dohadoval s prenajímateľom o ukončení zmluvy dohodou za dva mesiace, tak nesúhlasil. Vraj si bude vymáhať nájomné až do konca roka. Chcel by som nájom totižto skončiť. Povedali mi, že mám zmluvu na dobu určitú, preto sa ju nedá vypovedať 3-mesačnou výpovednou lehotou, ako by bolo v prípade doby neurčitej.

Je nejaká možnosť ukončenia zmluvy?

Ak by som odišiel a prestal platiť, aké právne nároky má prenajímateľ?

Môže si aj tak nárokovať nájomné do konca roka?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodujúce je, či sa prenajaté kancelárske priestory považujú za nebytový priestor podľa zákona č. 116/1990 Zb. o nájme a podnájme nebytových priestorov.

Ak by nešlo o nebytové priestory v zmysle vyššie uvedeného zákona, tak platí, že nájom sa skončí uplynutím doby, na ktorú sa dojednal, ibaže by predmetná nájomná zmluva pripúšťala skončenie nájmu aj z iných dôvodov (prípadné skončenie nájmu by sa spravovalo dohodou v zmluve).

Ak by išlo o nebytové priestory v zmysle vyššie uvedeného zákona platí vo všeobecnosti, že nájom sa skončí uplynutím doby, na ktorú sa dojednal. Zákon sa nevyjadruje k tomu, či je možná odchylná dohoda alebo nie. V praxi sa však možnosť skončenia nájmu nebytových priestorov v zmysle vyššie uvedeného zákona často upravuje odchýlne. Platnosť týchto dohôd je však sporná. Ďalej však platí, že nájomca môže písomne vypovedať zmluvu uzavretú na určitý čas pred uplynutím dojednaného času, ak stratí spôsobilosť prevádzkovať činnosť, na ktorú si nebytový priestor najal.

Bez ohľadu na vyššie uvedené platí, že nájomná zmluva môže skončiť aj z iných dôvodov. Napr. ak by bola súdom vyhlásená za neplatnú, v rámci konkurzu vedeného na majetok nájomcu a pod.

Posúdenie toho, či by niektorý zo spôsobov ukončenia nájmu prichádzal vo Vašom prípade do úvahy si vyžaduje podrobné posúdenie predmetnej nájomnej zmluvy. V prípade záujmu o poradenstvo ma kontaktujte e-mailom.

Ak nájomná zmluva nebude ukončená a vy prenajímateľovi neuhradíte to, čo mu podľa zmluvy patrí, mohol by od Vás v rámci súdneho konania žiadať:
a) dlžné nájomné až do 31.12.2023,
b) úroky z omeškania,
c) zmluvnú pokutu (ak bola dohodnutá),
d) trovy súdneho konania (ak by vo veci konal a rozhodoval súd).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk