Je zamestnávateľ povinný prijať ma na tú istú pozíciu ako pred rodičovskou dovolenkou?

Zodpovedané
13. dec 2023

Dobrý deň,

aktuálne som na rodičovskej dovolenke. Dozvedela som sa, že osobe, ktorá ma zastupuje, zmenili pracovnú zmluvu zo zastupovania počas MD (môjho zastupovania) na zmluvu na dobu neurčitú. Stále je však na mojom pracovnom mieste.

Mohli to urobiť?

Čo to pre mňa znamená?

Je zamestnávateľ povinný prijať ma na tú istú pozíciu aj po skončení RD, alebo je len povinný prijať ma do zamestnania ale aj na inú pozíciu?

Viem, že s osobou, ktorá ma zastupuje sú spokojní a zrejme im teda nebude vyhovovať, keď sa budem chcieť vrátiť.

Ďakujem

Dobrý deň,

takáto zmena pracovnej zmluvy u Vášho zástupcu je prípustná.

Nezávisle od toho platí, že ak sa zamestnankyňa vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky, je zamestnávateľ povinný zaradiť ju na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ju na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve Zamestnankyňa má právo po skončení rodičovskej dovolenky na zachovanie všetkých práv, ktoré mala alebo ktoré jej vznikali v čase nástupu na túto rodičovskú dovolenku v pôvodnom rozsahu. Tieto práva sa uplatnia vrátane zmien, ktoré vyplývajú z právnych predpisov, kolektívnej zmluvy alebo z obvyklých postupov u zamestnávateľa.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk