Mám právo žiadať peniaze, keď zať neprispieval na domácnosť?

Zodpovedané
30. jún 2023

Dobrý deň,

moja dcéra žila so svojim ex skoro 3 roky. My ako starí rodičia sme im veľmi štedro prispievali na domácnosť a na deti. Až po dvoch rokoch sme sa od dcéry dozvedeli, že zať za celú dobu neprispieval ani cent. Všetko hradila dcéra z materskej a našich "prilepšení".

Môžem si ja od neho nárokovať vrátiť 1/2 peňazí, ktoré viem preukázateľne zdokladovať, že som platila ja?

Je chyba, že dcéra to neriešila skôr. Vyvíjal na ňu neustály psychický nátlak. Momentálne neplatí ani výživné, ale to už je ale dcérina "agenda".

Ďakujem

Dobrý deň,

v tomto prípade by teoreticky vznikla možnosť žiadať späť plnenia poskytnuté bez právneho dôvodu, no myslím, že väčšiu šancu uspieť so žalobou voči ex Vašej dcéry by mala Vaša dcéra (a nie vy). Bolo by to extrémne náročné preukazovanie, že všetko platila ona zo svojich peňazí/peňazí od Vás.

V každom prípade - ak by ste vy alebo Vaša dcéra uvažovali nad podaním žaloby, odporúčam Vám urobiť to čo najskôr. Právo na vydanie plnenia z bezdôvodného obohatenia sa premlčí za dva roky odo dňa, keď sa oprávnený dozvie, že došlo k bezdôvodnému obohateniu a kto sa na jeho úkor obohatil. Je otázne, kedy v tomto prípade začala plynúť premlčacia lehota a teda, či časť nároku už nie je premlčaná.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk