Zaniká mi nárok na depozit?

Zodpovedané
5. dec 2023

Dobrý deň,

od 10/2023 som v podnájme. Zmluva je písaná na dva roky a je v nej stanovené, že po dohode sa dá odstúpiť aj skôr. Nastala mi zmena situácie a teda podľa zmluvy s 2-mesačnou výpovednou lehotou som oznámila RK, že dávam výpoveď (k tej dôjde v prvom kvartáli budúceho roka).

Na zmluve podpísanej medzi mnou a majiteľom jasne stojí, že mi kaucia bude vrátená a nestane sa tak iba vtedy, ak si neplním povinnosti ohľadom platenia nájmu, alebo ak byt poškodím. Nedošlo k ani jednému zo spomenutých. RK sa na mňa však obrátila s tým, že došlo k porušeniu zmluvy z dôvodu predčasného ukončenia a depozit mi zaniká.

Majú na toto právo?

Žiadnu inú zmluvu, ktorá by spomínané navrhovala, som nepodpísala a k tomuto nedošlo v ústnej ani v písomnej forme. Ani čo sa týka mailu alebo sms. Majiteľ je právnik, RK bola kontaktovaná ako prvá.

Ďakujem

Dobrý deň,

na základe toho, čo píšete, za prikláňam k názoru, že máte nárok na vrátenie depozitu. Vyplýva to aj z logiky veci - ak Vám zmluva dáva právo ukončiť ju predčasne, je nezmyselné, aby Vás zároveň za výkon tohto práva sankcionovala prepadnutím depozitu.

Na finálne posúdenie tejto otázky by som však potrebovala vidieť predmetnú zmluvu.

Ak Vám prenajímateľ naozaj odmietne vrátiť depozit, aby ste pri vrátení bytu prenajímateľovi trvali na podrobnej prehliadke bytu a spísaní odovzdávacieho protokolu. Nech sa do protokolu poznačia všetky prípadné nedostatky/poškodenia bytu, ktoré ste spôsobili, za ktoré by ste mali niesť zodpovednosť. Zároveň by som Vám odporúčala, aby ste si byt pri odovzdaní poriadne nafotili, príp. nahrali na video. Značne tak eliminujete riziko, že prenajímateľ dodatočne začne tvrdiť, že Vám depozit nevráti, lebo ste byt neúmerne poškodili.

Ak sa nenájdu žiadne vady bytu a aj napriek tomu bude prenajímateľ trvať na tom, že Vám depozit nevráti, odporúčala by som Vám čo najskôr začať depozit vymáhať.

Ak by ste mali záujem o právne poradenstvo v tejto veci, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk