Zaplatiť radšej neoprávnenú požiadavku alebo zvoliť súdnu cestu?

Zodpovedané
2. aug 2023

Dobrý deň,

rodičia pred 20 rokmi kúpili záhradu s chatkou. Rozhodli sa však, že ju predajú, už sa nevládzu starať. Vtedy zistili, že na katastri sú vedení len ako vlastníci záhrady.

Záhradná chatka zostala na LV pôvodného majiteľa. Keď pôvodní majitelia chatu predávali, ešte nebola zapísaná na katastri. Zapísal ju otec až o 10 rokov neskôr na základe kolaudačného rozhodnutia, ktoré bolo ale vydané ešte na pôvodného majiteľa. Čiže sa chata zapísala na LV pôvodnému majiteľovi.

Existuje zmluva, kde sú overené podpisy aj suma, za ktorú bola chata odovzdaná. Ale keďže chata vtedy ešte neexistovala na katastri (nemala súpisné číslo ani riadne označenie) ten zamietol prepis a žiada novú zmluvu, kde bude chata riadne definovaná podľa súčasného stavu na katastri.

Problém nastáva v tom, že pôvodná majiteľka žiada finančnú čiastku za to, že podpíše novú zmluvu. Tento postoj mi príde nemorálny, a mám chuť to riešiť radšej súdnou cestou. Netuším však, koľko vychádzajú súdne poplatky, advokát a pod.

Zaplatiť radšej neoprávnenú požiadavku alebo zvoliť súdnu cestu?

Ďakujem

Dobrý deň,

síce nemám presné informácie, aké listiny boli katastru predložené spolu so žiadosťou o zápis chatky do vlastníctva Vašich rodičov, no som toho názoru, že kataster mal zápis vykonať. Žiaľ, mám tiež také skúsenosti, že niektoré katastre vykladajú zákon extrémne rigidne, a teda si obvykle nájdu dôvod, prečo zápis nevykonať, keď ho vykonať nechcú.

Ak by ste sa rozhodli domáhať svojich práv súdnou cestou, súdny poplatok by bol zrejme pomerne nízky. Závisel by aj od toho, čo presne by ste žalovali - predávajúcich kvôli tomu, že im vznikla povinnosť podpísať aktualizovanú kúpnu zmluvu bezodplatne? Kataster, kvôli nesprávnemu rozhodnutiu?. Odmena advokáta by bola zrejme počítaná podľa počtu hodín, ktoré by na prípade strávil.

Rozhodovanie, či zaplatiť predávajúcim dodatočnú odmenu, by malo závisieť aj od toho, aká vysoká by táto dodatočná odmena mala byť. Treba totiž myslieť na to, že súdne konanie môže trvať aj niekoľko rokov, a kým sa záležitosť neukončí, nebudú môcť Vaši rodičia záhradu predať (odhliadnuc od toho nemožno vylúčiť, že predávajúci začne svoje vlastnícke právo uplatňovať šikanóznym spôsobom a domáhať sa prístupu do chatky).

Ak máte záujem o právne poradenstvo v tejto veci, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk