Ako zabrániť tvorbe keloidnej jazvy?

Zodpovedané
11. jún 2019

Dobrý deň,

mala som 2x rezané brucho od pupka dole a vždy mi vznikla nepekná keloidná jazva. Opäť idem teraz na sekciu a lekári pôjdu po starej jazve.

Existuje nejaká starostlivosť alebo prípravok, ktorý si mám aplikovať po operácií, aby sa zabránilo keloidnej jazve?

Používala som Sodermix krém. V druhom prípade aj Dermatix, ale nejak mi to nepomohlo.

Ďakujem

Dobrý deň,

všeobecná rada neexistuje. Koža a hojenie nie je len špecifické pre jedinca a oblasť na tele, ale aj obdobiu života a spôsobu šitia a hojenia.

Každý chirurg má zaužívané postupy, ktoré pri spôsobe jeho operácie a šitia zaručujú ideálny výsledok. Skúste sa pred zákrokom poradiť so svojim operatérom o svojich obavách a nájdete spoločné riešenie.

Pri zdravotných zákrokoch sa na estetiku jazvy dbá v menšom meradle, no nedá sa povedať, že by na to lekár kašľal. Určite urobia maximum. V pooperačnom období potrebuje jazva a okolitá koža kľud a čistotu. Na mieste je teda šetrenie a moderné preväzovacie materiály.